«Існуюче регулювання діяльності іноземних представництв не сприяє притоку інвесторів на український ринок» — Андрій Литвинчук

Заняття в Школі корпоративного права Legal High School продовжив виступ Андрія Литвинчука, менеджера практики Консультування при виході на ринок, АО «PwC Legal Україна». Він зосередився на особливостях роботи іноземних представництв в Україні, їх правового статусу та резидентності. Лектор зазначив, що в Україні станом на 1 грудня 2017 року діяло 4270 представництв, більшість у Києві. А говорячи про нормативне регулювання діяльності іноземних представництв, пан Литвинчук звернув увагу, що профільне законодавство впродовж останнього десятиліття змінювалося переважно в сфері оподаткування.

Андрій Литвинчук розповів про відмінності статусу представництв, що не здійснюють комерційну діяльність, і комерційних представництв (у термінології податкового законодавства — постійних представництв), а також прокоментував проблемні ситуації, які можуть виникнути в ході комунікації з податковими органами, щодо визначення статусу представництва. Далі лектор дав низку порад стосовно реєстрації іноземних представництв в Україні та відкриття банківських рахунків (звернувши увагу на особливості підготовки необхідних документів і дотримання встановлених термінів), а також трансформації некомерційного представництва в комерційне (види діяльності доцільно визначати за КВЕД).

«При реєстрації представництва необхідно об’єктивно оцінювати можливі ризики», — підкреслив Андрій Литвинчук.

Коментуючи судову практику за участю іноземних представництв, пан Литвинчук звернув увагу на спори, пов’язані з «перекваліфікацією» некомерційних представництв у постійні представництва, — у цій категорії спорів суди особливу увагу приділяють документам, які підтверджують комерційний характер послуг, що надаються, а також нормам положення про представництво і довіреності на керівника. На практиці були випадки, коли така перекваліфікація відбувалася навіть на підставі посадових інструкцій працівників, підкреслив лектор. Іншою поширеною категорією спорів він назвав податкові спори з приводу фінансування представництва материнською компанією. «Досить часто, з точки зору податкових інспекторів, грошові кошти, перераховані головною компанією своєму представництву на його утримання, є безповоротною фінансовою допомогою і належать до доходів представництва, оподатковуються податком на прибуток», — відзначив пан Литвинчук.

Він також звернув увагу на те, що судова практика щодо діяльності іноземних представництв в Україні змінюється. Зокрема, якщо раніше суди аналізували діяльність, яку здійснює представництво, то зараз самі представництва мають документарно підтверджувати некомерційних характер своєї діяльності — на практиці це часто означає збільшення податкових донарахувань.

На завершення лекції Андрій Литвинчук поділився своїм баченням удосконалення регулювання діяльності іноземних представництв в Україні — існуючий архаїчний порядок, на його думку, не сприяє притоку інвесторів на український ринок.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик