Кількість справ визначає доцільність прийняття зразкового рішення — суддя Касаційного адміністративного суду ВС Наталія Коваленко

Про те, що таке зразкова справа і про особливості провадження у таких справах, а також про нюанси, з якими стикаються судді при їх розгляді, слухачі Legal High School мали змогу дізнатися, прослухавши лекцію судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Наталії Коваленко на тему «Інститут зразкових справ у практиці Верховного Суду».

За словами лектора, інститут зразкової справи — це новела Кодексу адміністративного судочинства України, та з основної маси зразкових справ, рішення в яких були прийняті Верховним Судом, такі справи стосуються соціальних прав громадян України.

Наталія Коваленко нагадала, що зразкова справа — це типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для прийняття зразкового рішення. Ознаками зразкової справи є те, що відповідачем у них є один і той же суб’єкт владних повноважень, спір виник з аналогічних підстав, відносини регулюються одними нормами права, а позивачами заявлені аналогічні вимоги.

Також, за словами лектора, ініціювати питання про розгляд Верховним Судом справи як зразкової може будь-який адміністративний суд, направивши подання з відповідною мотивацією. При цьому суддя наголосила, що Верховним Судом враховується кількість типових справ, що знаходяться на розгляді в адміністративному суді, при визначенні доцільності прийняття зразкового рішення. Питання про відкриття провадження у зразковій справі вирішується колегією, до якої входять не менше п’яти суддів.

Верховний Суд розглядає такі справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Лектор звернула увагу на те, що Верховний Суд часто відмовляє у відкритті проваджень у зразкових справах. Так, станом на 1 травня 2019 року із 70 подань про розгляд справ як зразкових, що надійшли на розгляд до Верховного Суду, в 51 випадку судам були повернуті подання про ініціювання розгляду справи як зразкової, у трьох випадках відмовлено у відкритті провадження, а розглянуто по суті 13 справ.

У разі якщо Верховний Суд відкрив провадження у зразковій справі, всі суди перших інстанцій мають право призупинити провадження до вирішення справи Верховним Судом. Такі справи визначаються судом як типові і надалі вирішуються з урахуванням правової позиції, викладеної Верховним Судом. Примітно, що рішення суду апеляційної інстанції, прийняте у типовій справі, є остаточними і не підлягає перегляду в касаційному порядку.

Також Наталія Коваленко розповіла про 13 зразкових рішень, з яких у дев’яти випадках судом адміністративної юрисдикції було задоволено позовні вимоги громадянина до суб’єктів владних повноважень.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик