Ключові аспекти запровадження податку на виведений капітал — у фокусі уваги Василя Андрусяка, керівника практики податкового права ЮК MORIS GROUP

Відповіді на запитання, до чого призведе заміна податку на прибуток податком на виведений капітал, шукали слухачі у рамках лекції модуля «Податок на прибуток підприємств» Школи податкової практики Legal High School Василя Андрусяка, керівника практики податкового права ЮК MORIS GROUP.

Власне, лектор відзначив, що в запропонованій системі оподаткування податок не сплачується, поки кошти не будуть виведені з бізнесу.

«Податок на прибуток не є настільки принциповим, щоб його не можна було замінити», — зазначив лектор. Крім того, пан Анрусяк пояснив, що додатковим мотивом введення податку на виведений капітал (ПВК) є те, що на більшості державних підприємств технічні основні потужності надто зношені. За словами лектора, введення ПВК дасть змогу підприємству акумулювати кошти на свій розвиток.

У той же час спікер зробив застереження, що з моменту введення подібної моделі в Естонії законодавство змінювалося, оскільки з боку недобросовісних платників податків були неодноразові спроби «розмити» базу оподаткування.

Проте на сьогодні велика частина бізнесу досить позитивно розцінює введення ПВК, але в цілому для держави на початковому етапі запровадження цієї моделі цілком можливе зниження надходжень до державного бюджету.

Василь Андрусяк роз’яснив слухачам, що платниками податків у цьому випадку будуть юридичні особи — резиденти і нерезиденти. Об’єкти оподаткування діляться на дві основні групи: операції з виведення капіталу та операції, прирівняні до операцій з виведення капіталу. Детальніше він зупинився на кожному об’єкті оподаткування ПВК.

Зокрема, до них віднесено виплату дивідендів неплатникам ПВК, крім виплат у вигляді акцій, за умови збереження пропорцій часток акціонерів і відповідного збільшення статутного капіталу, а також виплат підприємств і організацій, які засновані громадськими організаціями інвалідів при дотриманні певних умов.

Наступний об’єкт, на який звернув увагу лектор, — роялті. Ця операція кардинально не відрізнятиметься від нинішнього врегулювання цього об’єкта в контексті податку на прибуток.

Критичні зауваження в юридичному співтоваристві, за словами лектора, сьогодні викликає можливість введення такого об’єкта оподаткування ПВК, як виплати пов’язаним особам, які перебувають на спрощеній системі оподаткування.

Розповідаючи про порядок подання звітності, лектор пояснив, що пропонується ввести квартальну звітність, але вона подаватиметься за умови наявності у платника операцій, які є об’єктом оподаткування НВК. При цьому для цілей застосування міжнародних конвенцій про уникнення подвійного оподаткування податок на виведений капітал прирівнюватиметься до податку на прибуток підприємств.

«Малоймовірно, що закон про введення податку на виведений капітал буде прийнято у поточному році. Проте, навіть якщо законопроект таки буде прийнято, в будь-якому випадку буде встановлено перехідний період для повноцінного переходу на нову модель оподаткування», — резюмував Василь Андрусяк.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик