«Коли правоохоронці не дотримуються положень законодавства і схиляють до вчинення бажаних для них дій — саме принципова позиція адвоката повинна стати у них на заваді», — наголосив Ігор Воронов

«Вихованість і нульова толерантність до найдрібніших порушень та інші секретні козирі в арсеналі захисника» — тема лекції в Legal High School Ігоря Воронова, адвоката, д.ю.н. За його словами, обшук, на превеликий жаль, часто стає місцем свавілля правоохоронців. Він зазначив, що слідчі (розшукові) дії регламентуються главою 20 Кримінального процесуального кодексу України, при цьому у статті 234 немає визначення, що таке обшук взагалі, лише зазначено мету, з якою він проводиться. Тож лектор радив поєднувати теорію з її практичним застосуванням та розуміти алгоритм дій в ході обшуку.

«Адвокат може ефективно протидіяти свавіллю і правопорушенням під час обшуку лише за умови, якщо він є фахівцем відповідного рівня і добре розуміється на процесуальних аспектах проведення обшуку, — наголосив Ігор Воронов. — При цьому треба розбиратися як в організаційних аспектах, так і в психології спілкування з правоохоронцями».

Першою і важливою стадією обшуку спікер назвав первинну комунікацію, в ході якої проводиться ідентифікація осіб, які прийшли проводити обшук, та підтвердження їх процесуальних повноважень на проведення обшуку. Головним документом, який потрібно перевірити, є посвідчення, і вже на цій стадії починається нульова толерантність адвоката. Лектор порадив навіть тоді, коли адвокат прибув із запізненням і обшук вже триває, розпочинати з перевірки посвідчень особи правоохоронців, а потім переходити до детального вивчення змісту ухвали.

Важливо також порахувати кількість правоохоронців, які здійснюють або задіяні у проведенні обшуку, та відмежувати тих осіб, які зайшли разом із ними. На думку лектора, перевагою буде присутність на обшуку кількох адвокатів, що допоможе здійснювати захист більш ефективно. При цьому основне місце перебування адвоката — там, де здійснюється відеофіксація обшуку. Спікер окреслив типові порушення, яких припускаються правоохоронці у ході обшуку, та запропонував алгоритм дій адвоката для їх недопущення, а у разі їх вчинення — фіксацію (бажано за допомогою технічних засобів). Якщо реакції правоохоронців на вимогу адвоката припинити правопорушення немає, він повинен фіксувати всі ці порушення у своїх зауваженнях до протоколу обшуку. «Коли правоохоронці не дотримуються положень законодавства і схиляють до вчинення бажаних для них дій — саме принципова позиція адвоката повинна стати у них на заваді», — наголосив Ігор Воронов.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик