Комунікація ВС і ЄСПЛ: Ілля Черногоренко провів відкриту лекцію про застосування Протоколу №16

У Школі судової практики, у рамках блоку «Європейський суд з прав людини: рішення щодо України», начальник відділу забезпечення діяльності Голови та заступника Голови Верховного Суду Ілля Черногоренко, провів відкриту лекцію про застосування недавно прийнятого Протоколу №16.

Починаючи з географії цього Протоколу, спікер відзначив, що звертатися до ЄСПЛ за консультативними висновками можуть вищі судові органи України, Франції, Литви, Естонії, Фінляндії, Грузії, Албанії, Словенії, а також Сан-Марино.

Для ознайомлення пан Черногоренко розповів про ключові складові протоколу.

У статті 1 Протоколу зазначено, що вищі судові установи Високої Договірної Сторони, відповідно до статті 10, можуть звертатися до Суду з надання консультативних висновків з принципових питань.

«Під принциповими питаннями можемо розуміти ті питання, щодо яких Європейський суд не висловлював позицію у спорі, а також у разі наявності позиції в конкретній справі, але національний суд доходить висновку про необхідність висловлення іншої позиції», — пояснив спікер.

Статтею 5 передбачено, що консультаційні висновки не мають обов’язкової сили. «Мається на увазі, що національний суд може брати до уваги консультаційний висновок, але не зобов’язаний його дотримуватися», — зазначив пан Черногоренко.

Лектор також розповів, яким чином відбуватиметься надання консультаційних висновків згідно з Протоколом та виокремив п’ять основних кроків.

«Коли перед національним судом постало принципове питання, що стосується тлумачення або застосування прав і свобод, визначених Конвенцією, він звертається із запитом до ЄСПЛ про надання консультаційного висновку у справі, але тільки щодо справи, яка перебуває у нього в провадженні», — наголосив лектор.

Після того, як справа потрапляє до ЄСПЛ, її розглядає колегія із п’ятьох суддів, які вирішують, чи передавати справу на розгляд до Великої Палати. «У разі якщо колегія прийняла рішення передати справу далі, Велика Палата після її розгляду надає консультативний висновок», — відзначив пан Черногоренко. Також спікер звернув увагу на те, що в середньому розгляд справи може тривати 12—15 місяців.

«Для прискорення процесу розгляду справи національний суд може поставити печатку «Терміново», і на це звертатиме увагу ЄСПЛ», — додав Ілля Черногоренко.

І п’ятий, підсумковий, крок передбачає повернення справи з консультативним висновком до Верховного Суду.

Спікер надав можливість слухачам LHS подискутувати щодо законності прийнятого рішення у справі «Libert v. France» про відновлення на роботі.

Говорячи про те, які можливості відкриваються для України у зв’язку з прийняттям Протоколу №16, спікер розповів, що залишається невирішеним питання, хто звертатиметься із запитами до ЄСПЛ — касаційні суди чи Велика Палата.

Спікер надав слухачам для ознайомлення два законопроекти щодо визначення суб’єкта звернення до ЄСПЛ. На сьогодні в парламенті зареєстровано кілька проектів: №8535 — ініційований Іриною Луценко, а також проект закону №8535-1 — за пропозицією Руслана Сидоровича.

На завершення доповіді Ілля Черногоренко розповів, що додатковою можливістю комунікації з ЄСПЛ є мережа Superior Court Network. Після звернення до юристів у SCN можна отримати перелік аналогічних справ. «Консультацій ця мережа не надає», — підкреслив лектор.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик