«Криптовалюта — це заснований на криптографічних методах програмний код», — Микита Торубка, радник ЮК MORIS GROUP

У фокусі уваги Школи податкової практики Legal High School — криптовалюта в податковому плануванні. На правовому статусі криптовалют у світі зупинився радник, керівник IТ-практики ЮК MORIS GROUP Микита Торубка.

Він почав з того, що сучасні підходи до податкового структурування бізнесу стають більш прозорими. Бізнес завжди цінував оперативність і швидкість, проте працювати стає дедалі важче: трансакції проходять довше через ускладнений валютний контроль, існування безлічі фінансових регуляторів. Які ж інструменти можуть пришвидшити ці процеси? Криптовалюта? Можливо. Спробуємо в цьому розібратися.

Що ж таке криптовалюта? Криптовалюта, за словами лектора, це заснований на криптографічних методах програмний код. Він виділив такі причини, чому криптовалюта набуває все більшої популярності: облік криптовалюти, як правило, децентралізований; реєстр криптовалют працює за допомогою технології блокчейн, підробити криптовалютну трансакцію неможливо; до реєстру вносяться дані про адреси рахунків, які брали участь у трансакції, а також про суму трансакції; криптовалютні трансакції є анонімними. І такі види криптовалютної діяльності, як оплата товарів і послуг; Initial Coin Offering (ICO) або первинне розміщення монет, — спосіб залучення коштів шляхом обміну на емітовані токени.

Підходи до регулювання умовно можна розділити на три групи. Перша — відсутність регулювання (при цьому державний регулятор може заявляти про намір розробити регулювання або ж констатувати відсутність такої ініціативи в майбутньому). Друга група — прояв часткового інтересу до криптоекономіки з боку держави, що втілюється у спробах внести хоча б якусь ясність. Третя — активна участь країни у врегулюванні питань обігу криптовалют.

«У будь-якій юрисдикції питаннями правового регулювання статусу криптовалют і криптовалютної діяльності займається відповідний державний регулятор. Здебільшого це державний орган, відповідальний за формування та реалізацію політики у сфері фінансів, а також центральні банки», — наголосив лектор.

Аналіз юрисдикцій Микита Торубка почав з Республіки Білорусь. Там з кінця березня 2018 року діє Декрет №8 «Про розвиток цифрової економіки», відповідно до якого криптовалюта є універсальним засобом обміну. Лектор додав, що операції з криптовалютами можуть здійснювати лише суб’єкти господарювання, які зареєстровані як резиденти «Парку високих технологій». Також він розповів про розробку Національного стандарту бухгалтерського обліку та звітності токенів, відзначивши, що внесені зміни і до інших національних бухгалтерських стандартів.

Регулятором у Великобританії є Управління з фінансового регулювання та нагляду (Financial Conduct Authority), яке контролює цю діяльність за повної відсутності законодавства. Експерти стверджують, що Великобританія є не найкращою юрисдикцією для виведення проекту на ICO саме через відсутність зрозумілих правил гри. Проте країна відкрита для криптоекономіки. Парадоксально, але факт.

27 лютого 2018 року Міністерство фінансів Німеччини опублікувало документ, який визначив правову природу біткоїну (і, за аналогією, інших криптовалют) як платіжного засобу. Такого висновку фінансовий регулятор дійшов, у тому числі, і виходячи з аналізу позиції Європейського суду з прав людини від 22 жовтня 2015 року з справі «Хедквіст проти Швеції». Особливість регулювання полягає в тому, що операції з використання криптовалюти як платіжного засобу не оподатковуються, на відміну від, наприклад, США, де при оплаті криптовалютою за товар така операція оподатковується на приріст капіталу.

Фінансовий регулятор (SFC) Гонконгу, за словами лектора, розглядає криптовалюти як цінні папери. Консультативна Рада при Адміністрації Гонконгу, в свою чергу, закликає уряд визнати криптовалюти цифровими валютами в якнайкоротші терміни.

Також пан Торубка проаналізував такі юрисдикції, як Китай, Гібралтар, Канада, Південна Корея, Сінгапур і США. Що стосується останньої країни, то регуляторами там є Комісія з цінних паперів США (Securities and Exchanges Commission) та Комісія з торгівлі товарами та ф’ючерсами США (U.S. Commodity and Futures Trading Commission). Лектор розповів про тест Хоуі — судовий прецедент 1946 року у справі «SEC v. W.J. Howey Co», який застосовується регулятором при прийнятті рішень щодо ICO-проектів. Проте американські регулятори досі не дійшли єдиної думки щодо правової природи криптовалют. Ситуація ускладнюється ще й тим фактом, що на території кожного окремого штату діють свої правила оподаткування, використання і отримання криптовалют.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик