Ксенія Проконова, лектор LHS: судова практика у сфері кіберзлочинів не сформована

Лекцію на тему «Практичні питання, що виникають у суддів під час розгляду справ про кіберзлочини» в LHS прочитала Ксенія Проконова, партнер практики управління конфліктами АО Juscutum.

Судова практика, на жаль, не дає відповіді на питання, а що стосується кіберзлочинів — це той розділ Кримінального кодексу України, який судовою практикою не надто охоплений, розпочала свій виступ Ксенія Проконова.

Лектор звернула увагу на те, що, крім злочинів із розділу XVI КК України, до кіберзлочинів можна зарахувати і злочини з інших розділів КК України, наприклад передбачені статтею 109 КК України: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади. Спікер як приклад навела вирок Деснянського районного суду Чернігівської області за звинуваченням у створенні групи в соціальних мережах для прихильників повалення влади. Так, позиція звинувачення ґрунтувалася на свідченнях свідків, якими виступали представники кіберполіції і які подавали заяви загального характеру. Також було проведено обшук, в ході якого вилучено комп’ютерну техніку, особистий телефон, і в результаті отримано доступ до даних браузера та даних про адміністратора. Подальша експертиза комп’ютера підтвердила наявність на ньому інформації про створення групи і призначення підозрюваного адміністратором, яка і послужила основою для обвинувачень у публічних закликах до державного перевороту. Лектор підкреслила необґрунтованість таких обвинувачень, оскільки адміністратором може бути призначена особа без її відома і згоди.

Вилучене майно потрібно повертати, радить Ксенія Проконова. Отже, в клопотанні необхідно навести аргументи, що вилучене майно не має значення для розслідування злочину. Таким чином, у разі повернення майна експертиза техніки не може лягти в основу обвинувачення. Лектор також зазначила, що сторона захисту не обмежена в кількості звернень до суду з клопотанням про повернення майна.

Підбиваючи підсумки, спікер підкреслила, що в Україні судова практика в сфері кіберзлочинів не сформована, немає алгоритму розслідувань таких злочинів, а також немає адекватних механізмів захисту.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик