Лектор LHS, адвокат Марина Мацегора переконана, що як питання щодо місця відбування покарання, так і питання, пов’язані з відбуванням покарання, повинен вирішувати суд

Розпочав роботу модуль «Виконання вироків. Права засудженого» блоку «Перегляд судових рішень у кримінальному провадженні. Виконання вироків» Школи кримінальної практики Legal High School. «Визначення місця відбування покарання: компетенція органів, які визначають «суворість режиму». Умови відбування покарань за практикою Європейського суду з прав людини» — з такою темою виступила адвокат Марина Мацегора. Здавалося б, з винесенням вироку клієнту робота адвоката закінчується, але це не так. Лектор підкреслила, що відповідно до статті 63 Конституції України засуджений користується всіма правами людини і громадянина за винятком обмежень, визначених законом і встановлених вироком суду. На цій частині «встановлених вироком суду» — пані Мацегора акцентувала особливу увагу.

Які питання можуть виникнути у засудженого, який потребує допомоги адвоката? Наприклад, судові процеси у зв’язку з нововиявленими обставинами або цивільні процеси, порушення прав засудженого в процесі відбування покарання (наприклад, порушення таємниці кореспонденції, право на медичну допомогу), кримінальні провадження за статтею 391 Кримінального кодексу України «Злісна непокора вимогам адміністрації установи виконання покарань» тощо. Супровід цих процесів ускладнюється тим, що в місцях позбавлення волі у засудженого часто просто немає коштів на оплату судових зборів, замовлення експертиз, збір доказів, оплату послуг адвоката. Якщо справа резонансна, фінансові витрати на себе можуть брати громадські організації, але таке відбувається далеко не завжди. Також виникають труднощі з доступом адвоката до засудженого, адже місця обмеження волі розташовані не в центрі міст.

Марина Мацегора підкреслила, що суд у своєму вироку не встановлює, в яких умовах і де повинен відбувати покарання засуджений. Згідно зі статтею 86 Кримінально-виконавчого кодексу України вид колонії, в якій засуджені до позбавлення волі відбувають покарання, визначається центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань. Йдеться про Державну кримінально-виконавчу службу — ця система також має свою ієрархію. Адвокат переконана, що місце відбування покарання і наступні обмеження прав засудженого або, навпаки, розгляд можливості умовно-дострокового звільнення — це частина правосуддя, ці питання має вирішувати суд, і повинен бути ефективний судовий контроль.

Засуджений, за словами лектора, відбуває покарання у виправній колонії, як правило, в межах адміністративно-територіальної одиниці за місцем засудження або за місцем проживання. Засуджений має право відбувати покарання ближче до дому (право на сімейні відносини). Але на практиці цього принципу дотримуються не завжди з огляду на заповнювання колоній або з інших причин. Пані Мацегора навела як приклад ряд рішень Європейського суду з прав людини, де суд констатував порушення прав засуджених (справа «Вінтман проти України», «Давидов та інші проти України»).

«Адвокати часто відмахуються від таких справ, адже вони клопітні та складні. Однак засуджені потребують захисту не менше, ніж підозрювані або обвинувачені» — підбила підсумки лекції Марина Мацегора.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик