Лектор LHS, партнер Asters Олександр Онуфрієнко звернув увагу на те, які положення треба включати в корпоративні договори

З початком робочого тижня розпочав свою роботу спецкурс LHS «Корпоративні конфлікти та протидія рейдерству». З лекцією на тему «Договірні запобіжники» корпоративних конфліктів — які положення необхідно включати в корпоративні договори» виступив партнер Asters Олександр Онуфрієнко.

Лектор зосередився на особливостях корпоративного договору як одного з документів, який, окрім Статуту, може регламентувати діяльність юридичної особи та правовідносини між учасниками корпорації. Як показує практика, 90% статутів не містять усіх необхідних компонентів, і корпоративний договір — це той інструмент, який дозволяє врегулювати деякі питання, відсутні в Статуті, та/або передбачити умови угод, пов’язаних з відчуженням/придбанням.

Посилаючись на практику англосаксонської системи права, лектор зазначив, що в нашій країні можуть виникнути проблеми з договірною відмовою учасника від прав, наданих законом: наприклад, коли акціонер відмовляється від права голосувати з тих чи інших питань. На думку лектора, визначення юрисдикції розгляду спорів за межами України і виконання таких рішень в Україні також викликає ряд питань.

Спікер також зазначив дуже обмежену кількість випадків видачі безвідкличної довіреності з корпоративних питань.

У разі якщо є колізія між корпоративним договором і статутом, то це питання буде превалювати і вирішуватися на користь статуту, вважає лектор. Статут — це локальний документ, юрисдикція якого поширюється на всіх учасників. Корпоративний договір, у свою чергу, — це зобов’язання аж ніяк не всіх учасників корпорації. Мета такого договору — прописати умови реалізації прав або утримання від реалізації прав, умови продажу або утримання від продажу.

Також лектор окреслив основні причини корпоративних спорів. На його думку, ними можуть бути питання менеджменту — хто призначає і хто звільняє; збільшення/зменшення статутного капіталу, а також питання припинення/продажу бізнесу.

На завершення лекції спікер звернув увагу на те, що Верховний Суд у своїй практиці до корпоративних спорів почав зараховувати і спори щодо права власності на акції/частки в корпорації. Він також відзначив, що суттєвою підмогою для учасників є можливість передбачити в самому корпоративному договорі умови для відчуження або придбання акцій, а також параметри таких угод. Подібні механізми є вже стандартними для англосаксонської системи права, а наше основне завдання нині — належним чином імплементувати ці положення в наш правовий масив.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик