LHS Discussion Hub: експерти впевнені, що бізнес повинен готуватися до правил плану BEPS, не чекаючи на імплементацію в національне законодавство

Наскільки готовий бізнес до імплементації плану BEPS, експерти обговорювали в рамках LHS Discussion Hub. Модератор дискусії Ярослав Романчук, керуючий партнер Юридичної групи EUCON, повідомив, що за різними оцінками до 80% світової торгівлі припадає на групи компаній, тобто на пов’язаних осіб. Він також нагадав, що після кризи 2008 року лідери більшості країн на підставі звіту запропонували план BEPS, що складається з 15 пунктів. Україна ж, приєднавшись до цього плану, взяла на себе зобов’язання імплементувати мінімальний стандарт, але у законопроекті, запропонованому на обговорення Міністерством фінансів України, їх удвоє більше.

«План BEPS не є додатковим інструментом оподаткування. Основне його завдання — рівні умови для бізнесу як на національному, так і на світовому рівні», — впевнений пан Романчук.

Євген Козлов, радник заступника міністра фінансів України, у свою чергу, зазначив, що план BEPS — це глобальне бачення найбільш розвинених країн світу того, як необхідно боротися з розмиванням податкової бази. Україна може або приєднатися до цього плану і підтримати бачення провідних країн світу в цій сфері, або ж залишитися в стороні. Але, на думку спікера, імплементація максимальної кількості кроків була б найбільш ефективною.

«Ми вважаємо, що реалізацію плану спрямовано не на збільшення бюджетних надходжень. Це саме ті заходи, які в першу чергу спрямовані на боротьбу з ухиленням від сплати податків і в результаті на більш прозоре структурування бізнесу відповідно до законодавчих норм», — висловив позицію органу влади пан Козлов.

Повертаючись до законопроекту, спікер нагадав, що автори відійшли від імплементації мінімального стандарту. У той же час, за його словами, найбільші питання виникають до положень з оподаткування контрольованих іноземних компаній (КІК). Редакція запропонованого законопроекту робить дуже багато винятків для компаній, але ключовим є те, що оподатковуються по суті ті компанії, які не здійснюють активної діяльності і використовують для акумулювання прибутку низькоподаткові юрисдикції.

Торкнувся спікер і положення про постійні представництва, імплементацію MLI, трансферного ціноутворення. Зокрема, в частині звітності у розрізі країн Євген Козлов пояснив, що по суті це звітність про те, як група компаній здійснює свою діяльність на глобальному рівні. «План BEPS пропонує межу в розмірі 750 млн євро. Особливістю для України стане більш низький поріг, оскільки для бізнесу це досить високий ліміт. Ми пішли в цьому питанні шляхом Болгарії. Власне, звіт торкнеться компаній з оборотом понад 50 млн грн. За нашими підрахунками, це близько ста бізнес-груп», — пояснив пан Козлов.

Позицію органів влади також висловив Євген Степанюк, начальник управління НБУ. Спікер зазначив, що імплементація плану BEPS в першу чергу дасть змогу повноцінно ввести в дію так званий закон про валютну лібералізацію. Також він повідомив, що близько третини інвестицій, які приходять в Україну, по суті є виведеним капіталам за коштами ТЦУ або виплат за внутрішніми позиками.

Точку зору бізнесу висловила Світлана Мусієнко, партнер, керівник податкової практики ЮФ Sayenko Kharenko. «Мотиви України з впровадження плану BEPS зрозумілі. Більше того, такі кроки неминучі, оскільки основне питання полягає в тому, якими заходами це досягається», — відзначила доповідач. За її словами, більш жорстко сприймається КІК, оскільки це одна з найбільш неоднозначних позицій законопроекту. Власне, у цій сфері запропоноване оподаткування фізичних осіб. «Але підступ у тому, що податкову конкуренцію між країнами ніхто не скасовував. І впровадження таких жорстких правил може привести до зміни податкового резидентства», — припустила пані Мусієнко.

У той же час спікер зазначила, що кроки, які робить Україна в цьому напрямі, мають бути добре зваженими. Але, що найголовніше, на її думку, має бути високий рівень експертності як з боку контролюючого органу, так і з боку платника податків. «Я не хочу, щоб ці норми в результаті правозастосування були дискредитовані», — резюмувала Світлана Мусієнко.

Свою точку зору і ряд рекомендацій представив Микола Мішин, партнер, керівник групи з надання послуг у сфері ТЦУ KPMG Ukraine. Власне, більш детально він зупинився на поданні звітності у розрізі країн. Експерт повідомив, що додаткове навантаження буде тільки для великого бізнесу. У зв’язку з цим він порекомендував компаніям, не чекаючи перевірки контролюючого органу, вже готувати звітність у цій сфері. Більше того, він повідомив, що вже багато країн обмінялися звітністю, таким чином великий бізнес з міжнародною структурою так чи інакше приєднався до світових стандартів.

На ризики, пов’язані з таким поняттям, як «тест основної мети», зупинився Геннадій Войціцький, партнер МЮФ Baker McKenzie. Зокрема, він зазначив, що з впровадженням цього кроку буде присутній оцінний фактор, що, в свою чергу, призведе до судових процесів у цій сфері.

«Коли ми думаємо, що, залишаючись в стороні глобальних процесів, вони нас не торкнутися, ми дуже помиляємося. З 25 липня ц.р. консультанти повинні інформувати фінансові органи про транскордонні податкові моделі своїх клієнтів. З 1 липня 2020 року ці фірми вже подаватимуть звітність. Нас це не обійде стороною, оскільки більшість наших компаній мають європейську структуру», — прокоментував положення відповідної Директиви ЄС пан Войціцький.

«25% європейських компаній, які звітували за новими правилами ТЦУ, повідомили, що перебувають у процесі реорганізації. Тому скільки б ми не відкладали наші зміни, бізнес повинен розуміти, що ці трансформації неминучі і їх потрібно проводити вже тепер», — порекомендувала Ірина Педь, керуючий партнер Експертної групи S & D.

Підбиваючи підсумки дискусії, Ярослав Романчук зазначив, що світові підходи та прийдешні законодавчі зміни через призму реформи корпоративного податку і відповідальності консультантів повинні змусити задуматися як бізнес, так і нас, консультантів, не тільки про роботу наших клієнтів, але й про нашу діяльність.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x
Кошик