LHS Discussion Hub: юристи позитивно оцінюють перспективи розвитку спортивного права в Україні

Сьогодні в Legal High School відбувся Discussion Hub на тему «Спортивне право в Україні: як юристу зійти на п’єдестал». Модератором виступив головний редактор сайту pravo.ua, директор IT-проектів видавництва «Юридична практика» Сергій Саченко. Він зазначив, що спортивне право це terra incognita, багато юристів скептично ставляться до такого словосполучення, як «спортивне право», фахівців на цьому ринку не так уже й багато. Чи є перспективи у цій галузі права?

Партнер Asters Маркіян Ключковський почав займатися спортивним правом за власною ініціативою вже давно, ще за часів, коли така галузь бізнес-юриспруденцією серйозно не розглядалася. Бізнес же запит на такий вид права мав. Говорячи про реалії розвитку спортивної індустрії, він зазначив, що найбільше перспектив для юристів — це футбол. Разом із тим немає жодного спортсмена або функціонера, який скаже, що в Україні спорт фінансується на належному рівні. Пан Ключковський зазначив, що на юридичному ринку спортивного права лідирують бутикові компанії або юристи-одинаки.

У радника МЮГ Eterna Law Артема Кузьменка все почалося з хобі, має певний спортивний бекграунд. Він нарікав на відсутність в Україні спеціалізованої літератури, присвяченій спортивному праву. Запит ринку на цю юридичну послугу дуже невеликий, клієнтів мало, тому юрист радить починати свій «спортивно-правовий шлях» з pro bono.

Спікери підкреслили, що спортивне право — це чудова ілюстрація того, як галузь може функціонувати без спортивного законодавства, адже будь-який вид спорту добре регулюється внутрішніми правилами спортивної федерації.

Олег Горбачов, юрист ЮФ «Пронін і Партнери», зазначив, що їхня співпраця з спортивними організаціями здійснюється на умовах pro bono. У федерацій, за його словами, дуже багато проблем, це як внутрішні конфлікти між членами, так і між гравцями і федерацією. Представництво молодих спортсменів у дисциплінарних провадженнях — один з аспектів роботи юристів. Пан Горбачов звернув увагу на високі ставки збору за оскарження дисциплінарної догани в інстанціях, часто збори перевищують дисциплінарні санкції.

За словами відповідального секретаря контрольно-дисциплінарного комітету Федерації футболу України Ігоря Грищенка, зараз активно обговорюється питання створення спортивного арбітражного суду в Україні. Він виділив три категорії найпоширеніших спорів: між футболістами і футбольними клубами з питання невиплати винагороди, спори між посередниками (агентами) і футболістами, спори між футбольними клубами (з питання трасферних розрахунків). Пан Грищенко також акцентував увагу на доступності спортивного арбітражу в Лозані, зважаючи на високі ставки, і запевнив, що попит на юристів, які спеціалізуються на спортивному праві, є. Такий юрист повинен бути медіатором — знаходити баланс між інтересами сторін. Спікер прогнозує, що з часом цей ринок ростиме.

«Система органів спортивного правосуддя тримається винятково на автономії самого спорту», — зазначив Маркіян Ключковський і додав, що Україна в цьому контексті не є унікальною, так відбувається у всьому світі. Стаючи частиною спортивної сім’ї, спортсмен бере на себе обов’язки вирішувати конфлікти всередині організації і тільки після вичерпання всіх інструментів захисту звертатися до суду. Але ніхто прямо не забороняє спортсмену йти в суд.

Проаналізували спікери і перспективи створення спортивного арбітражного суду в Україні. Міжнародне співтовариство має як позитивні приклади створення таких інституцій, так і негативні. Юрист ЮК MORIS GROUP Олександр Володін вважає, що такий суд в Україні повинен працювати не за рахунок спортивних федерацій або державного фінансування, а за рахунок доступних арбітражних зборів, сплачених сторонами справ, адже таким чином можна забезпечити реальну незалежність арбітражу. Він міг би стати проміжною ланкою між федераціями і судом у Лозані.

Співзасновник і партнер StudyDive, колишній корпоративний секретар ТОВ «Метінвест Холдинг» Олексій Колчанов зазначив, що перспективи розвитку науки спортивного права вже обговорюються вченими, академічна наука розвивається не такими швидким темпами, як хотілося б, але лід уже рушив. «Спортивне право є, спортивні юристи затребувані» — переконаний пан Колчанов. Проте говорити про необхідність відкриття відповідних практик у межах юридичних фірм поки зарано. Він вважає, що непогано посприяти юридичному функціонуванню спортивного права можуть громадські організації. Слухачі Discussion Hub додали, що в Україні з кожним роком дисертацій з питання спортивного права захищається все більше і більше.

Не багато сторін у регіонах України залучають юридичних радників при розгляді дисциплінарних процедур. На цьому акцентував увагу керуючий партнер АО «Цезар» Сергій Хільченко. Врегулювання, на його думку, потребує і правове поле. Він позитивно оцінив перспективи розвитку ринку спортивного права, треба просто працювати.

За словами технічного директора ФК «Львів» Сергія Коваля, для будь-якого спортсмена важливо отримувати своєчасну фінансову винагороду, а для будь-якого футбольного клубу найважливіше мінімізувати ризики і захистити свої інтереси. Він погодився з твердженням про те, що спортивний юрист — це в першу чергу посередник між різними сторонами — і не тільки клубом і спортсменом, а й агентами, і федерацією, і державою. «Футбольна родина» (клуб, технічний персонал, посадові особи і навіть фанати) — це напівправовий термін, який зустрічається в офіційних документах УЄФА, і дуже часто конфліктні ситуації не виносяться за межі цієї футбольної сім’ї.

Спортивний юрист має бути універсальним солдатом. Він повинен добре орієнтуватися в цивільному процесі, в господарському (договірне право, питання оренди і тощо) і навіть в адміністративному. На цьому увагу загострила юрист ЮФ «Пронін і Партнери» Ірина Відловська.

На завершення заходу Сергій Саченко попросив лекторів назвати чинники, від яких залежить розвиток спортивної галузі в Україні. Попит на юридичне представництво, розвиток спорту, розвиток економіки в цілому — відзначили юристи. «Будуть гроші у спорту, будуть гроші і в юристів» — резюмував Артем Кузьменко.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик