LHS Discussion Hub: сила — в єдності: адвокати, прокурори і судді повинні об’єднатися для захисту професійних прав

«Закликаємо до такого. По-перше, неухильно дотримуватися Конституції і законів України щодо прав і гарантій адвокатської діяльності, не допускати посягання на життя, здоров’я адвоката, недоторканність його офісу, перешкоджання здійсненню адвокатської діяльності. По-друге, будь-які зміни законодавства України щодо статусу адвоката його прав, обов’язків і гарантій діяльності не впроваджувати без попереднього широкого публічного обговорення з адвокатською спільнотою і без урахування спільної думки цієї спільноти. По-третє…» — партнер ЮК EQUITY Олег Маліневський зачитує Маніфест захисту прав адвоката, опублікований сьогодні на сайті Асоціації адвокатів України, відкриваючи LHS Discussion Hub «Захист прав адвокатів». Захід відбувся сьогодні, 24 січня, в «Укрінформі».

Олег Маліневський підкреслив, що вчергове в Україні проводиться судова реформа, вкотре переосмислюється правова система, проте досі адвокати не усвідомлюють, як чинна влада бачить майбутнє адвокатури. У зв’язку з посиленням тиску на адвокатів і відсутністю розуміння щодо майбутнього адвокатури з’являються серйозні, обґрунтовані побоювання. Усе це змушує не тільки адвокатуру, а й правове співтовариство об’єднатися.

Неможливе забезпечення змагального правосуддя, справедливого розгляду справи без сильної і кваліфікованої адвокатури. У цьому переконаний член Ради суддів України, суддя Великої Палати Верховного Суду Олег Ткачук, який акцентував увагу на необхідності взаємоповаги між сторонами процесу, проте на сучасному етапі розвитку правове співтовариство навряд чи може узгодити загальні принципи спільної роботи. «Проблема полягає в тому, що українське правове співтовариство не досягло рівня здорового співробітництва, коли адвокати підтримують суддів у їхній роботі і навпаки. Інша проблема в тому, що багато колег або не читали кодексів професійної етики, або їх не дотримуються», — сказав суддя. Третя проблема, за його словами, це зловживання процесуальними правами. «Права на зло» немає ні у адвоката, ні у прокурора, ні у судді. «Сила — в єдності», — резюмував пан Ткачук.

Партнер АО Barristers Олексій Шевчук засумнівався в здатності профільної робочої групи, створеної Президентом України, ефективно реформувати правову систему через відсутність в її складі фахівців, які щодня захищають права підсудних у судах. Це — перша проблема. А друга полягає у тому, що в профільному парламентському комітеті діє підкомітет про захист прав адвоката, який, однак, не ініціював жодного законопроєкту, спрямованого безпосередньо на захист прав адвоката! Також пан Шевчук акцентував увагу на механізмах дисциплінарної відповідальності адвокатів і посиленні ролі дисциплінарних органів у процесі захисту прав адвокатів. «Якщо нам сьогодні щось не дозволяє рухатися вперед, давайте звертатися до міжнародної громадськості: РадиЄвропи, міжнародних профільних організацій і асоціацій у частині захисту професійних прав», — закликав Олексій Шевчук. Обурення в адвокатів також викликає абсурдність дій антикорупційних органів і відсутність відповідальності їх представників.

Голова Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури в Київській області Володимир Поліщук вважає, що порушення прав адвокатів прямо пов’язане зі створенням нових правоохоронних та антикорупційних органів: до 2015 року були поодинокі випадки порушення прав адвокатів, після 2015 року — десятки випадків, причому щорічно. Пан Поліщук переконаний, що судді, прокурори та адвокати мають неухильно дотримуватися чинного законодавства. Адвокати та прокурори не повинні зловживати процесуальними правами, а судді — бездумно задовольняти прохання сторони обвинувачення. «Запорукою повинні бути толерантні відносини між сторонами», — вважає адвокат.

«Судова система так чи інакше змінюється. І ставлення до адвокатів також змінюється. Я не погоджуся з тим, що судова система більше прихильна до сторони обвинувачення. Ні», — запевнила Оксана Бірса, голова Дніпровського районного суду м. Києва.

Присутні в залі адвокати акцентували увагу на тому, що важливим аспектом гарантій адвокатів є забезпечення інклюзивного середовища. А в маніфесті ААУ про це ані слова. Олег Маліневський відповів, що маніфест — це тільки початок, документ буде доповнюватися з урахуванням сучасних викликів.

Керівник проєкту Ради Європи «Підтримка впровадження судової реформи в Україні», спостерігач від Ради Європи в Комісії з питань правової реформи при Президентові України Ілля Чорногоренко критично оцінює ситуацію з дотриманням прав адвокатів. Він анонсував, що звіт з цього питання проєкт Ради Європи презентує 31 січня 2020 року.

Говорячи про відповідальність суддів, заступник голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький порадив прокурорам не використовувати рішення про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності в рамках розслідування за статтею 375 Кримінального кодексу України — будь-який адвокат нівелює такий доказ, адже це два різних види відповідальності. Пан Маловацький навів приклади з дисциплінарної практики Вищої ради правосуддя з питання втручання в права адвоката. І складною ситуація буде доти, доки не буде забезпечено рівність сторін процесу.

Він звернув увагу на патову ситуацію, що склалася у зв’язку з відсутністю законодавчої можливості доукомплектувати суди кадрами і неефективністю дисциплінарного провадження через судову тяганину: часто розгляд справ затягується з об’єктивних причин, у судді немає фізичної можливості розглядати більш ніж 30 справ на день, тим більше розглядати ефективно і якісно.

Дотримуватися гарантій адвокатської діяльності повинен кожен свідомий представник прокуратури, вважає прокурор Київської місцевої прокуратури №7 Станіслав Петренко. Що стосується індивідуального захисту прав адвокатів, то прокурор відзначив високий рівень самоорганізації адвокатської спільноти. «Взаємоповага — запорука здорового суспільства та здорових взаємин між сторонами процесу», — зазначив пан Петренко. На його думку, іноді повинна мати місце процесуальна опонентність, а іноді — і процесуальне союзництво.

«Вчитися застосовувати те, що ми маємо, і тільки потім змінювати все на краще» — в цьому панацею для здорових взаємин і забезпечення прав адвоката вбачає керуючий партнер GRAСERS law firm Сергій Лисенко. «Дуже важливо, щоб нас почули люди. Адже якщо суспільство думатиме, що права пекарів захищають пекарі, права журналістів — журналісти, а права адвокатів — адвокати, наше завдання приречене на провал», — підкреслив керуючий партнер ЮК «АМБЕР» Семен Ханін, додавши, що системна проблема порушення прав адвокатів пов’язана із збитковістю влади. За його словами, адвокати як громадяни самі винні в тому, що навколо них сформувалася хибна система, готова виконувати вказівки влади… «Якщо ми не зуміємо бути почутими, то що б ми з вами не обговорювали, які б зміни не приймала Верховна Рада України, залежні від влади чиновники і далі виконуватимуть вказівки», — резюмував пан Ханін.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик