LHS: громадськість як учасник судового процесу — можливості і наслідки для справи

Сьогоднішній модуль «Судовий розгляд кримінальних проваджень щодо корупційних злочинів» у Lеgal High School продовжила лекція Вадима Колокольнікова, керівника львівського офісу АО Barristers. «Громадськість як учасник судового процесу: можливості для участі і наслідки для справи» — такою була тематика його лекції.

В умовах заявленого курсу на підвищення рівня транспарентності і публічності судового процесу будь-який громадянин може реалізувати своє право бути присутнім у відритому судовому засіданні як самостійно, так і як представник громадської організації або ж ЗМІ. Крім того, представники громадянського суспільства можуть бути учасниками кримінального провадження (потерпілими, обвинуваченими, свідками тощо). Правда, сучасна історія знає непоодинокі приклади того, що така суспільна присутність у суді може набувати радикальних форм і виходити за межі правового поля: коли масові акції так званих громадських активістів паралізують судовий розгляд або ж впливають на суддів. Особливо гострою ця проблема була у 2014—2015 роках, у розквіт «сміттєвої люстрації», масштабних публічних акцій під будівлями судів тощо.

«Усе те, що відбувається в останні п’ять-шість років, я не можу назвати позитивним впливом громадськості на роботу судової влади України», — констатує спікер. Така неправомірна поведінка громадськості призводить не тільки до порушення гарантій суддівської незалежності, а й до судових помилок, що відкриває прямий шлях до Європейського суду з прав людини. При цьому, за його словами, громадська думка може надавати позитивний вплив на судовий процес, коли активісти реалізують своє право здійснювати громадський контроль за діяльністю влади у рамках закону, наприклад, ініціюють проведення перевірок, експертиз тощо.

Активне громадянське суспільство — це ознака демократичної держави, підкреслює Вадим Колокольников, але при цьому дуже важливо формувати правову культуру громадян, суспільну повагу до закону і незалежності судової влади.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик