LHS: особливості доказування у справах про стягнення заборгованості з іноземним елементом

Модуль Lеgal High School, присвячений питанням кредитних спорів, фіналізувала лекція партнера київського офісу Dentons Наталії Селякової, яка сфокусувалася на проблематиці стягнення заборгованості з іноземним елементом, розповівши про особливості доведення в таких кейсах.

Свого часу економіка України активно кредитувалася нерезидентами, нагадала лектор, перед якими сьогодні досить часто постає проблема невиконання зобов’язань, тож вони повинні звертатися, в тому числі, до українських судів. Останні поки що не завжди готові сприймати відповідну кредитну документацію за англійським правом, супутні документи (скажімо, так звані свіфтовки або підтвердження заборгованості кредитним агентом за синдикованими кредитами), а також експертні висновки, підготовлені іноземними фахівцями, ділиться спостереження Наталія Селякова.

Ситуація з доказами про видачу кредитів нерезидентами-кредиторами досить складна з огляду на неоднозначність української судової практики, визнає лектор. За її словами, той факт, що кредитний договір раніше підлягав обов’язковій реєстрації в Національному банку України (сьогодні діє порядок повідомлення НБУ), не є стовідсотковим доказом видачі кредиту. Відповідне реєстраційне свідоцтво для суду є лише непрямим підтвердженням наявності заборгованості. Крім того, у банків-кредиторів оригіналу такого документа, як правило, немає, він повинен зберігатися у позичальника, на кооперацію якого при судовому спорі розраховувати не доводиться, підкреслює пані Селякова.

У цьому випадку досить ефективною є практика витребування копій таких документів у НБУ. «Але навіть сам факт реєстрації кредитного договору в Національному банку України не свідчить про те, що в подальшому кошти були видані й отримані», — додає спікер. А ось фінансова звітність самого позичальника, підтверджена аудитором, може стати важливим фактором у доказовій базі. Так само, як і виписка з рахунку позичальника, що підтверджує зарахування кредитних коштів. У кредитній документації можна передбачити обов’язок позичальника надати відповідний документ під час видачі кредиту, радить спікер. «Такого правила немає в міжнародній практиці, але це те, що реально працює в українській судовій практиці», — констатує Наталія Селякова.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик