Максим Корчагін, партнер ЮФ «Антіка», лектор LHS: запорука успішного допиту — якісна підготовка до нього

Модуль «Показання свідка як джерело доказів» блоку «Стратегія і тактика судового процесу. Доведення. Протидія процесуальним диверсіям» Школи судової практики Legal High School продовжує свою роботу. Партнер ЮФ «Антіка», адвокат, к.ю.н. Максим Корчагін розповів про нюанси допиту свідка в цивільному процесі і тактику роботи зі свідками опонента.

«Допит свідка — це найбільш вразливий процесуальний інструмент з точки зору доведення, — почав лекцію Максим Корчагін. — Ви не можете контролювати хід власне допиту. Так, є можливості впливу і визначення напряму допиту свідка, але в певний момент контроль переходить до адвоката опонента». Він підкреслив, що будь-яке судове засідання — це частина шахової партії, частина стратегії. Загалом магістральний шлях захисту або нападу визначено одразу. У межах цього плану, щоб не сталося в судовому засіданні (подання нового доказу або несподіваних пояснень, або суд ставить «незручне» питання), — в 90% випадках адвокат зберігає спокій. Зовсім інша ситуація з показаннями свідків, адже свідок може сказати щось таке, про що адвокат може пошкодувати.

«Інструмент перемоги легко може перетворитися на причину поразки», — попередив лектор. Він переконаний, що виробити універсальні правила для всіх справ неможливо. І все ж таки є певні підходи, принципи, дотримання яких дасть змогу цю битву принаймні не програти. І перше «золоте правило» успішного результату допиту свідка: «підготовка, підготовка і ще раз підготовка». Також пан Корчагін рекомендує адвокатам визначитися з метою допиту. Головна мета при роботі зі свідком опонентів — дискредитація показань.

При виборі свідка, за словами адвоката, необхідно відповісти на такі питання: чи володіє конкретна особа відомостями про необхідні вам обставин? Чи можете ви досягти мети шляхом допиту саме цієї особи як свідка? Посилаючись на статтю 91 Цивільного процесуального кодексу України, він нагадав, що в заяві про виклик свідка, яка подається учасником справи, вказуються обставини, які може підтвердити свідок. «Невиконання цієї вимоги має наслідком відмову в задоволенні клопотання. Однак є й інший бік медалі: вказуючи таке обґрунтування, ви даєте підказку опоненту про те, що говоритиме свідок», — підкреслив Максим Корчагін.

Говорячи про підготовку адвоката до допиту, лектор виділив такі пункти: ідеальне знання матеріалів справи (у тому числі, стенограм судових засідань), пошук інформації про свідка в інтернеті та соціальних мережах, детальний аналіз клопотання про допит свідка і план допиту. Сам пан Корчагін план допиту готує у формі таблиці: запитання і яку інформацію планується отримати у відповіді.

Підбиваючи підсумки лекції, адвокат виділив базові правила допиту: по-перше, бути готовим до того, що допит може бути швидким; по-друге, ви не можете управляти процесом допиту, але ви можете впливати на нього клопотаннями про зняття запитань опонентів; по-третє, не ставити запитань, на які не знаєте відповіді; по-четверте, вчасно зупинитися, отримавши потрібну відповідь.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик