Механізми кримінальної та майнової відповідальності арбітражних керуючих застосовуються вкрай рідко, констатував Владислав Філатов, лектор LHS

Сьогоднішній модуль занять у Lеgal High School, присвячений проблематиці відповідальності арбітражних керуючих, завершила лекція Владислава Філатова, керівника експертної групи з питань банкрутства Директорату правової політики у сфері судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів Міністерства юстиції Україна, який розповів про основні новели Кодексу України з процедур банкрутства (його положення, нагадаємо, вводяться в дію з 21 жовтня ц.р.), у тому числі в частині процедур притягнення арбітражного керуючого до дисциплінарної відповідальності.

За словами лектора, законодавчий підхід до діяльності арбітражного керуючого як ключової фігури у справі про банкрутство в новому Кодексі змінився у бік розширення їхніх прав і повноважень. Наприклад, у профільному законодавстві з’явилася норма (стаття 12), яка регулює права арбітражних керуючих: під час виконання повноважень вони мають право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи і кошти, у тому числі конфіденційної, що міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. При цьому одним із обов’язків арбітражного керуючого (приписи статті 45 Кодексу) є необхідність розкривати інформацію про фінансовий стан боржника і під час провадження у справі про банкрутство та забезпечувати оновлення такої інформації (про значні угоди, укладені боржником, інвентаризацію майна боржника, дебіторів боржника, рівня задоволення вимог кредиторів тощо).

Порівнюючи положення Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та нового Кодексу України з процедур банкрутства, Владислав Філатов відзначив, що види відповідальності арбітражних керуючих не змінилися: вони несуть цивільно-правову, адміністративну, дисциплінарну та кримінальну відповідальність. Правда, підстави для притягнення їх до відповідальності були уточнені: якщо раніше вони несли відповідальність «за дії і заподіяну шкоду третім особам», то в світлі нових законодавчих правил — «за свої дії і бездіяльність». Майже в кожній справі про банкрутство можна знайти ознаки кримінального правопорушення, констатує лектор, аналізуючи дії учасників справи з позиції положень Кримінального кодексу України.

Механізми кримінальної та майнової відповідальності арбітражних керуючих на практиці застосовуються вкрай рідко, на відміну від інституту дисциплінарної відповідальності, підкреслює спікер. У цій частині законодавче регулювання також зазнає змін. Наприклад, у новому Кодексі деталізовані види дисциплінарних проступків арбітражних керуючих, а також розширено перелік дисциплінарних стягнень. Якщо раніше останніх було два (попередження і позбавлення права на здійснення діяльності), то новим Кодексом передбачено чотири: крім зазначених двох, до арбітражних керуючих може бути застосовано також догану або тимчасове призупинення права на здійснення діяльності.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик