Міністерство юстиції розробило законопроєкт, спрямований на розширення повноважень виконавця в ході здійснення виконавчого провадження, — Тетяна Тимченко

Про вдосконалення законодавства, яке регулює діяльність органів та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень та рішень інших органів, йшлося у лекції Тетяни Тимченко, начальника відділу розгляду запитів і звернень народних депутатів, органів державної влади та юридичних осіб Управління розгляду звернень та організації роботи Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України. Вона нагадала слухачам Legal High School, що реформа примусового виконання рішень відбулася у 2016 році і тоді ж були прийняті два важливих закони: «Про органи та осіб, що здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» та «Про виконавче провадження».

Лектор наголосила, що цими законами запроваджено змішану систему примусового виконання рішень державними та приватними виконавцями. Також автоматизовано процес виконання рішень — рішення виконавців виготовляються за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження, до якої обов’язково вносять відомості про проведення всіх виконавчих дій. Запроваджено Єдиний реєстр боржників, який є складовою автоматизованої системи виконавчого провадження та створений з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов’язання боржників.

Тетяна Тимченко зазначила, що законодавство поступово доповнювалось нормами, які були спрямовані на вирішення проблемних питань у виконавчому провадженні та посилення відповідальності боржника за невиконання рішень. Важливими законами, які були прийняті у 2017–2018 роках, були Закони України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 7 грудня 2017 року та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» від 3 липня 2018 року. На її думку, вказаними законами вдосконалено процедуру примусового виконання рішень про стягнення аліментів та запроваджено дієві засоби примусу до боржника.

Лектор підкреслила, що законами передбачено для виконавців значну кількість важелів впливу на боржника — наприклад, встановлення тимчасових обмежень боржнику у праві: виїзду за межі України, керування транспортними засобами, користування зброєю, полювання. Також законами встановлено штрафні санкції та новий вид адміністративного стягнення у вигляді суспільно-корисних робіт. На думку лектора, внаслідок ухвалення цих законів стан виконання рішень під час стягнення аліментів значно поліпшився, була погашена значна частина заборгованості за виконавчими документами.

За словами Тетяни Тимченко, Міністерством юстиції розроблено проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо примусового виконання судових рішень і рішень інших органів», який наразі знаходиться на розгляді у Верховній Раді України (реєстраційний №3609). Новели законопроєкту спрямовані на підвищення ефективності діяльності органів та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів, врегулювання проблемних питань, які виникають під час здійснення виконавчого провадження, удосконалення діджиталізації процесу примусового виконання рішень, встановлення додаткових інструментів впливу на боржника, а також розширення повноважень виконавця в ході здійснення виконавчого провадження. Для підвищення ефективності діяльності приватних виконавців положення проєкту Закону передбачають низку змін до Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів». Крім того, для запровадження протидії зловживанням сторонами своїми процесуальними правами у виконавчому провадженні проєктом Закону удосконалюються положення процесуальних кодексів (ЦПК України, ГПК України, КАС України).

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик