Місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження в межах територіальної юрисдикції до 1 січня 2022 року — Роман Титикало

Про юрисдикцію судів після адміністративно-територіальної реформи та про те, як знайти належний суд, розповів слухачам Legal High School Роман Титикало, керуючий АБ «Титикало та Партнери», депутат Київської обласної ради. Він нагадав, що в Україні триває адміністративно-територіальна реформа, що має призвести і до територіальної реформи судів.

Суть змін, що відбуваються, та ризики, що вони можуть нести, лектор показав на прикладі Київської області. Зокрема, він зазначив, що до реформи вона поділялася на 25 районів, з яких нині залишилося лише сім і створено 69 об’єднаних територіальних громад. Наразі в області є 28 місцевих (районних, міських і міськрайонних) судів. Виходячи з того, що районні суди прив’язані територіально до районів, кількість яких суттєво скоротилася, причому це скорочення відбулося не об’єднанням раніше існуючих, а новим поділом території (приміром одна частина Києво-Святошинського району потрапила до Обухівського, друга частина — до Фастівського, а третя — до Бучанського районів), тому простим об’єднанням районних судів справі зарадити не вдасться.

Роман Титикало проаналізував концепцію територіального реформування судів, запропоновану Указом Президента України 2017 року, та зазначив, що вона не може бути реалізована, оскільки в ході ухвалення нового адміністративно-територіального устрою межі районів змінилися не так, як це передбачалося 2017 року. На його думку, концепція має бути переглянута і відкоригована відповідно до затвердженого територіального устрою.

За словами лектора, наразі маємо ситуацію, коли діють районні суди вже неіснуючих районів. Щоб виправити це, законодавець вніс зміни до Закону «Про судоустрій і статус суддів» щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв’язку з утворенням (ліквідацією) районів», якими передбачено, що відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження в межах територіальної юрисдикції, визначеної до набуття чинності постановою про утворення та ліквідацію районів, але не пізніше 1 січня 2022 року.

Лектор підкреслив, що структура районних судів зміниться відповідно до структури новоутворених районів. Замість районних судів буде створено мережу окружних місцевих судів. Не виключено, що їх буде більше, ніж районів, виходячи з умов транспортного сполучення, а також передбачена можливість їх функціонування в декількох приміщеннях.

Ризиками такого переформатування, на думку лектора, може стати порушення права на доступ до правосуддя та можливість захистити свої права в судовому порядку, адже створення нових судів з формуванням нового суддівського складу може призвести до перерозподілу справ та слухання вже відкритих справ із самого початку. Для розв’язання подібних проблем варто зробити нові окружні суди правонаступниками районних судів з переходом суддів та продовженням розгляду справ, проте зробити це механічним об’єднанням не вдасться.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик