Мистецтво розслідування у відношенні людей і грошей: Артем Ковбель та Олег Мальський провели майстер-клас про форензік у Legal High School

Актуальну тему щодо захисту від корпоративного шахрайства та можливостей форензік освітили партнер, керівник практики корпоративного права та M&A МЮК Eterna Law Олег Мальський та Артем Ковбель, партнер Kreston, глава практики форензік, у рамках майстер-класу LHS.

Олег Мальський визначив форензік (forensic) як юридичний і фінансовий аудит, спрямований на виявлення незаконної або шахрайської діяльності посадових осіб або акціонерів компанії, яка завдала або може завдати збитків компанії або акціонерам. Форензік сьогодні функціонує також у рамках комплаєнсу і є поняттям більш широким, ніж просто розкрадання активів. Артем Ковбель, у свою чергу, назвав базові, основні ризики, з якими наразі стикаються компанії. Такими є незаконне відчуження активів (тому головне завдання — правильна та своєчасна інвентаризація запасів і основних засобів), незаконне викривлення фінансової звітності компанії, а також різні схеми відкатів, хабарництво.

Як зазначив Олег Мальський, ризик може матеріалізуватися, основне завдання — його мінімізувати. Запобігати наслідкам можна за допомогою оцінки ризиків, розробки політики та навчання. На сьогодні компанії рідко проводять тренінги, а вони важливі, це метод донесення до нових співробітників того, що компанія оцінює як ризик для себе. Важливим є також моніторинг, який здійснюється за допомогою контрольних закупівель, внутрішнього контролю, політики «whistle blowing» (анонімно, конфіденційно забезпечується можливість розповісти про певні неправомірні дії), політики винагороди (коли видається певний бонус, якщо запобігли розкраданню), ІТ-пошуків (електронна пошта/телефони). Спікер також відзначив, що проблемними питаннями у цій сфері можуть бути особисті дані, особиста інформація, право на секретність та допустимість доказів.

Менеджмент компанії часто переймається головним питанням: що ж робити у разі, якщо виявили факти неправомірних дій? У цьому контексті розраховується вартість і вигода від дій: часто якщо розкрадання відбувається на нижніх рівнях, компанія бореться з неправомірними діями, якщо ж на середньому і високому рівнях — компанія може сумніватися щодо доцільності радикальних дій. Це обумовлено тим, що розкрадання може торкнутися іноземного комплаєнсу, що, у свою чергу, може загрожувати компанії дуже несприятливими наслідками і витратами. Тому, щоб цьому запобігти, за словами доповідача, часто укладаються мирові угоди, щоб не доводити ситуацію до стану радикальної «війни». Навпаки, політика нетерпимості має на увазі те, що компанія показує приклад і принциповість у питаннях будь-якого роду неправомірних дій і припиняє їх за будь-яку ціну.

Спікер вважає, що угода про політику компанії також є дуже важливою: необхідно дотримуватися такої політики на всіх рівнях. Пан Мальський наголошує, що у фінансових установах досить частою є практика проведення юридичного аудиту, і перший покупець послуги юридичного аудиту — власник, оскільки у всіх інших частково є елемент конфлікту інтересів.

Артем Ковбель констатував, що перша стадія форензік — це розуміння того, що саме потрібно замовнику, іншими словами, це конкретизація того, що таке форензік. Так, на його думку, форензік — це свого роду мистецтво розслідування у відношенні людей і грошей, сукупність експертиз різного характеру, які дають змогу отримати інформацію з тією чи іншою метою. Як зазначив спікер, потрібно чітко усвідомлювати різницю між аудитом і форензіком: аудит — покликаний підвищити довіру до фінансової звітності компанії, ключовий момент — операції перевіряються на основі вибірки, тоді як під форензіком розуміється всебічний аналіз, і не завжди фінансових та юридичних аспектів, це аналіз усіх нематеріальних аспектів. Він спрямований на запобігання випадкам шахрайства і з його допомогою можна мінімізувати виникнення фактів недобросовісних дій, які завдають компанії збитків. З досвіду спікера, часто недобросовісні дії відбуваються одноосібно (в групах — це складніше, збитки — вищі) топ-менеджерами, які володіють відповідною ризик-картою. За словами доповідача, залучення зовнішніх форензістів — більш ефективне, оскільки внутрішні можуть бути заангажовані (так звана замиленість поглядів), а із зовнішнім консультантом домовитися складніше. Як підкреслює Артем Ковбель, форензік — це також інструмент створення належного юридичного пресингу на опонента й отримання більш вигідної переговорної позиції для замовника, його завдання — «зламати» психологію шахрая, щоб він усвідомив невідворотність покарання і прийшов з повинною сам.

Необхідно звертати увагу на те, що не варто витрачати на процедуру форензік більше, ніж в результаті отримаєте (якщо тільки вашою метою є не психологічний вплив на опонента). Перевірки в рамках процедури форензік відрізняються моделлю проведення: так, є раптові перевірки, легендовані перевірки, а також прямі перевірки.

Причин виникнення відповідних неправомірних дій Артем Ковбель називає три: сприятлива можливість (часто завдяки відсутності аудиту і системи комплаєнс), мотив і наявність виправдання. Тому необхідно контролювати «пульс» бізнесу і його транспарентність.

За словами Артема Ковбеля, форензік — це блюдо, яке подається холодним, і у разі якщо ви знайшли злодія, не поспішайте, адже, можливо, він приведе вас до ще більшого шахрая: «Якщо хочеш знайти шахрайство, follow the green».

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик