На думку податкової, адвокат не може бути підприємцем, а лише самозайнятою особою і не може обирати спрощену систему оподаткування — Олександр Собкович

Про оподаткування доходів адвоката та перспективи зменшення податкового навантаження говорив під час своєї лекції Олександр Собкович, керуючий партнер АО «Архітектор права». Він нагадав слухачам Legal High School про форми здійснення адвокатської діяльності, до яких відніс індивідуальну (незалежна професійна діяльність), через адвокатське об’єднання (створюється шляхом об’єднання двох або більше адвокатів і діє на підставі статуту) та адвокатське бюро (створюється одним адвокатом і діє на підставі статуту). При цьому він наголосив, що за своєю сутністю бюро та об’єднання адвокатів є юридичними особами і відрізняються лише кількістю засновників, проте на підставі статті 90 Цивільного кодексу України в назві об’єднання має обов’язково зазначатися «адвокатське об’єднання» для того, щоб бачити організаційно-правову форму юридичної особи.

Щодо оподаткування адвокатської діяльності лектор зазначив, що воно може здійснюватися у вигляді оподаткування юридичної особи, оподаткування особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, та оподаткування ФОП. Аналізуючи ці форми оподаткування, пан Собкович наголосив, що на підставі статті 13 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат, який здійснює адвокатську діяльність, може бути самозайнятою особою. Виходячи з норм Податкового кодексу України, самозайнята особа — це платник податку, який є ФОП або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником у межах такої підприємницької чи професійної діяльності. При цьому лектор дав визначення та навів три головні умови здійснення незалежної професійної діяльності: не бути найманим працівником, не бути ФОП, використовувати найману працю не більше чотирьох осіб.

Говорячи про особливості оподаткування адвокатських об’єднань та бюро, Олександр Собкович нагадав, що для юридичних осіб в Україні є дві системи оподаткування — загальна і спрощена. Різниця між ними полягає в тому, що загальна система передбачає сплату податку на прибуток (18%), а спрощена — сплату податку з обігу у 3% або 5% (єдиний податок). При цьому він зазначив, що у разі якщо юридична особа на загальній системі оподаткування перевищує загальну суму від здійснення оподатковуваних операцій у 1 млн грн, вона зобов’язана зареєструватися платником ПДВ.

Аналізуючи оподаткування незалежної професійної діяльності, лектор наголосив, що оподатковуваним доходом буде вважатися весь дохід за винятком витрат, пов’язаних з провадженням незалежної професійної діяльності. При цьому потрібно сплачувати ПДФО у розмірі 18%, військовий збір у розмірі 1,5% та ЄСВ, що не може бути меншим за розмір мінімального страхового внеску за місяць, тобто 1320 грн. При цьому для ФОП зі спрощеною системою оподаткування ЄСВ складає 22%, але не менш ніж 1320 грн на місяць.

Лектор навів позицію податкової служби, яка полягає в тому, що адвокат не може бути підприємцем, а лише самозайнятою особою, до того ж адвокат не може обирати спрощену систему оподаткування. При цьому він навів приклади судової практики, яка стосується оподаткування адвокатської діяльності.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик