На питаннях інтелектуальної власності в IT-індустрії зупинилася Наталя Рязанова

З лекцією про питання інтелектуальної власності в IT-індустрії в рамках блоку «Правове регулювання FinTech і криптосфери» в Legal High School виступила Наталя Рязанова, кандидат юридичних наук, патентний повірений, експерт з комерціалізації новацій. За її словами, IT-індустрія в наш час набирає неабияких обертів, і захист прав інтелектуальної власності відіграє в ній чи не ключову роль.

Підстави на права на комп’ютерні програми та бази даних виникають у рамках самостійної діяльності, трудового договору або договору на підрядні роботи. Більш докладно спікер розповіла про загальні норми захисту прав на комп’ютерні програми та бази даних. Так, основним міжнародним актом для 179 країн-учасниць є Бернська конвенція про охорону літературних і художніх творів. Отримавши авторське свідоцтво в одній із країн-учасниць, охорона на комп’ютерні програми та бази даних поширюється на всі інші країни-учасниці Конвенції.

При цьому комп’ютерна програма охороняється як об’єкт літератури, а право авторства на комп’ютерні програми та бази даних виникає з моменту створення їх автором і діє протягом усього життя автора, а також 70 років після смерті автора.

Наталя Рязанова підкреслила, що реєстрація авторського права не є обов’язковою, однак стане в нагоді при доведенні приналежності таких прав.

Крім іншого, Наталя Рязанова вказала на можливі наслідки відсутності необхідних норм у трудовому договорі з працівником-програмістом. Серед таких — реєстрація прав на комп’ютерні програми та бази даних працівником на себе особисто, фінансові втрати роботодавця у зв’язку з втратою комп’ютерних програм або баз даних, а також можливі тривалі судові розгляди про встановлення права власності на комп’ютерні програми та бази даних, а також пов’язані з цим фінансові втрати.

Спікер також підкреслила, що комп’ютерні програми і бази даних відповідно до загального правила реєструються як об’єкти авторського права, при цьому комп’ютерні програми можна захистити і як винахід, і як корисну модель, тобто як об’єкт промислової власності.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик