«На сьогодні немає жодного рішення, яке набуло чинності, про стягнення збитків із пов’язаних з банком осіб» — керівник напряму судового представництва Redcliffe Partners Євген Дядюк

Про нюанси притягнення до субсидіарної (додаткової) відповідальності керівників, засновників і бенефіціарів банку за доведення його до банкрутства слухачам Legal High School у рамках модуля «Особливості банкрутства окремих суб’єктів» розповів керівник напряму судового представництва Redcliffe Partners Євген Дядюк.

На початку лекції спікер звернув увагу на судову практику залучення до такої відповідальності і стягнення збитків з осіб, які контролювали банки, у Російській Федерації. За словами лектора, практично в усіх кейсах суми стягнення шкоди перевищували 1 млрд дол. США, і дуже часто спори з такими особами розглядаються в іноземних юрисдикціях. Що ж стосується українських реалій, то, як відзначив Євген Дядюк, за словами керівника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Світлани Рекрут, «Рівень повернення боргів колишніми власниками банку сьогодні — це великий знак питання». «На сьогодні немає жодного рішення, яке набуло чинності, про стягнення збитків із пов’язаних з банком осіб», — підкреслив Євген Дядюк.

Лектор звернув увагу на те, що у разі розгляду питання залучення до субсидіарної відповідальності керівника банку суд у першу чергу оцінюватиме сумлінність виконання такою особою своїх обов’язків в інтересах банку. Якщо службова особа доведе, що, незважаючи на всі вжиті ним заходи, банк усе ж було визнано неплатоспроможним, шанси стягнення з такої особи будь-яких збитків практично нульові. За словами лектора, принцип відповідальності може бути закріплений у контракті з керівником банку.

В основному у позовах про стягнення збитків з пов’язаних із банком осіб ФГВФО посилається на положення частини 5 статті 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» і частини 5 статті 58 Закону України «Про банки і банківську діяльність», а також на норми частин 1 і 2 статті 1166, а також частини 1 статті 1190 Цивільного кодексу України.

Станом на 1 грудня 2019 року, за словами Євгена Дядюка, ФГВФО подав 35 позовів до 34 банків, відповідачами визначено 605 осіб, а сума заявлених позовних вимог про стягнення збитків із пов’язаних з банками осіб за доведення банку до банкрутства становить 91 850,27 млрд грн.

За неправомірні дії, якщо вони спричинили неплатоспроможність банку, службових осіб банку може бути притягнуто до адміністративної відповідальності, але в багатьох випадках НБУ і ФГВФО нехтують таким правом. Надалі судді, під час розгляду спору про стягнення збитків, вивчають питання, чи залучалися такі особи до відповідальності в адміністративному порядку, оскільки для залучення до субсидіарної відповідальності необхідна наявність усіх умов залучення цивільно-правової відповідальності, серед яких важливе місце займає вина. Тобто адміністративна та кримінальна відповідальність можуть бути дієвим механізмом для залучення осіб і до субсидіарної відповідальності у вигляді відшкодування збитків.

Також Євген Дядюк звернув увагу на складність механізму відшкодування шкоди ФГВФО на користь неплатоспроможного банку, а саме — необхідність усіх чотирьох загальних умов цивільно-правової відповідальності. Необхідно довести наявність та розмір збитків і те, що саме, протиправні дії чи бездіяльність пов’язаних з банком осіб, є причиною заподіяння шкоди, а шкода, яку заподіяно банку, є безумовним наслідком такої протиправної поведінки/бездіяльності.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик