Найкращим запобіжником від рейдерських захоплень є високопрофесійний юрист, який супроводжує діяльність компанії, — Віталій Желінський

Про те, чи можна попередити «реєстраційне» рейдерство і як від нього захищатися, слухачам Legal High School розповів Віталій Желінський, співголова Колегії Мін’юсту з розгляду скарг у сфері державної реєстрації (Колегія), представник Офісу протидії рейдерству. Він підкреслив, що чіткого визначення поняття «реєстраційне рейдерство», як і самої дефініції «рейдерство», чинне законодавство не містить, але всі представники юридичної спільноти добре обізнані із правовою природою такого явища. Це певний ланцюг протиправних діянь, зокрема кримінально-караних, які можуть проявлятися у несанкціонованому втручанні в роботу єдиних та державних реєстрів або проведенні маніпуляцій із реєстраційними даними, пояснив Віталій Желінський.

За словами спікера, заволодіти корпоративними правами чи активами юридичної особи можливо шляхом внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців і громадських формувань (ЄДР) щодо двох позицій: зміни керівника юридичної особи або складу учасників/засновників. «Зі зміни цих двох атрибутів і може починатися атака на підприємство», — зауважив лектор.

Віталій Желінський звернув увагу на те, що частиною 4 статті 33 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» встановлено, що протокол підписує голова загальних зборів учасників або інша уповноважена зборами особа. Як свідчить практика діяльності Колегії, саме ці положення нерідко використовуються рейдерами для протиправного заволодіння бізнесом.

З метою захисту ТОВ чи ТДВ від будь-яких незаконних посягань, лектор порадив передбачити в статуті юридичної особи низку запобіжників, які мінімізують ризики атаки, завадять рейдерам вільно «пройти» на підприємство. «Статут — це процедурна «біблія» ведення господарської діяльності, яка регулює всі процеси управління на підприємстві», — підкреслив він. Тому легковажити антирейдерськими запобіжниками при складанні цього документа, тим паче писати його «під копірку», не звертаючись до кваліфікованого юриста, не варто.

У статуті товариств із обмеженою або додатковою відповідальністю Віталій Желінський рекомендує встановити умову про те, що окремі рішення загальних зборів, скажімо, щодо зміни керівника підприємства, мають підписуватися всіма присутніми учасниками (засновниками), а не тільки головою і секретарем чи головуючим на зборах. Крім того, можна підняти «планку більшості» для прийняття такого рішення: прописати в статуті, що рішення щодо зміни керівника юридичної особи приймається не «простою більшістю», як це передбачено в профільному законодавстві, а одностайно — всіма учасниками товариства або переважною більшістю їх голосів.

Також у статуті підприємства необхідно встановити обмеження для представницьких функцій керівника і внести відповідні відомості до ЄДР. Це ще одна практична порада від лектора. Особливо важливо встановити такі обмеження для директорів підприємств, які працюють в аграрній сфері і мають великий земельний банк. У цьому випадку можна передбачити обмеження директора юридичної особи, скажімо, на розірвання договорів оренди земельних ділянок.

Другий блок своєї лекцій доповідач присвятив питанням захисту бізнесу у випадках, коли рейдерська атака вже відбулася. За словами Віталія Желінського, дуже важливо обрати правильний спосіб захисту свої прав та інтересів. Чітке розуміння, в якій ситуації, до якого органу звертатися: коли — до Мін’юсту, коли — до правоохоронців, а коли — винятково до суду, — запорука ефективного захисту своїх прав та інтересів.

Спікер поінформував про особливості процедури адміністративного оскарження реєстраційних дій, розповів, у яких випадках особа, яка вважає, що її права порушені діями, рішеннями або бездіяльністю державного реєстратора, може звернутися винятково до суду. Наприклад, якщо було пропущено строк для адміністративного оскарження (минуло більш ніж 60 днів з моменту, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення своїх прав) або якщо йдеться про оскарження рішень, прийнятих державним реєстратором до 1 січня 2016 року, або ж оскаржуються нотаріальні дії. «Паралельно механізми адміністративного і судового оскарження не працюють», — додав лектор.

Підсумовуючи сказане, Віталій Желінський наголосив на тому, що, крім дотримання правил «гігієни» установчих документів, найкращим запобіжником від рейдерських захоплень є високопрофесійний юрист, який супроводжує діяльність компанії.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик