Найкращим засобом попередження корпоративних конфліктів є корпоративний договір — Артем Кузьменко

У своїй лекції Артем Кузьменко, партнер ETERNA LAW, розповів про корпоративні конфлікти і зміни в законодавстві про акціонерні товариства. Він нагадав, що парламент проголосував у першому читанні за новий закон про акціонерні товариства і відзначив безліч цікавих новацій у ньому, які в перспективі можуть спростити життя АТ.

Говорячи про сутність корпоративного конфлікту, лектор виділив три види таких конфліктів: між власниками; між мажоритаріями та міноритаріями; управлінські. Заходами профілактики таких конфліктів, на думку Артема Кузьменка, можуть стати: максимальна регламентація відносин у статуті товариства; встановлення та узгодження правил ділової поведінки в корпоративному договорі між акціонерами; порядок контролю за діяльністю виконавчого органу; створення наглядової ради як системи стримування і противаг; максимальне використання технічних можливостей державних реєстрів.

Також як профілактичні заходи для запобігання корпоративним конфліктам лектор порадив здійснювати періодичний аудит юридичної безпеки активів (правильна реєстрація об’єктів нерухомості і майнових прав, наявність обтяжень, арештів, контроль кредиторської заборгованості); максимально ускладнити процедури відчуження активів компанії (внесення до статуту положення про можливість відчуження частки тільки за нотаріально посвідченими договорами); залучення медіатора на передконфліктних стадіях.

Найкращим засобом попередження корпоративних конфліктів Артем Кузьменко вважає корпоративний договір. Даючи визначення такому документу, лектор назвав його «біблією акціонерів», підкресливши, що він є «правилами гри», обов’язковими для сторін договору, які надають можливість учасникам компанії врегулювати всі важливі питання діяльності.

Лектор визначив можливих учасників корпоративного договору та описав його характерні риси. Він вказав на відмінності функціонування корпоративного договору в українському та англійському праві, а також розповів про механізми купівлі-продажу акцій.

Говорячи про порядок вирішення корпоративних конфліктів, лектор розповів про такі методи, як «російська рулетка», «голландський аукціон» і «техаський метод». Також він наголосив на можливості визначення в корпоративному договорі питань фінансування та порядку вступу нових осіб до складу акціонерів.

Завершуючи лекцію, Артем Кузьменко проаналізував основні новели законопроєкту про акціонерні товариства, висловивши сподівання, що депутати приймуть його в цілому у 2021 році.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик