Найпоширенішою статтею за злочинами у сфері господарської діяльності є стаття 212 КК України — Сергій Лисенко, партнер GRAСERS

У рамках Спецкурсу для адвокатів сфери FMCG & Retail в Legal High School керуючий партнер GRAСERS Сергій Лисенко прочитав лекцію на тему: «Злочини у сфері господарської діяльності». За його словами, злочини у сфері господарської діяльності передбачені в розділі VII Особливої частини Кримінального кодексу України. Об’єктами таких злочинів можуть бути посягання на порядок обігу грошових коштів, цінних паперів та інших документів, на системи оподаткування, бюджетного та валютного регулювання, порядок переміщення предметів через митний кордон, порядок зайняття підприємницькою та іншою господарською діяльністю, права і законні інтереси кредиторів та споживачів, добросовісну конкуренцію і антимонопольну діяльність, а також на порядок приватизації.

Суб’єктами господарських злочинів можуть бути як фізичні особи, що займаються господарською діяльністю, так і фізичні особи, які представляють інтереси суб’єктів господарювання і держави в сфері господарської діяльності. При цьому спеціальними суб’єктами є посадові особи, засновники, учасники господарського товариства, їх уповноважені особи та головний бухгалтер господарського товариства.

«Саме в цій категорії злочинів ознаки суб’єктів злочинів передбачені в окремих законодавчих та нормативних актах, інструкціях, наказах, розпорядженнях, типових і відомчих функціональних обов’язках, цивільно-правових угодах. І при повідомленні про підозру необхідно чітко вказувати, яким саме документом передбачені обов’язки особи», — підкреслив Сергій Лисенко.

Одним із найважливіших документів для розслідування злочинів у сфері господарської діяльності та для захисту сторін є посадова інструкція на підприємстві. Це сформований документ, в якому чітко передбачені вимоги до працівника, а також визначені права і відповідальність такого працівника. Остання, за словами Сергія Лисенка, є ключовою складовою посадовою інструкцією, оскільки працівник відповідає за належне чи неналежне виконання обов’язків і поставлених перед ним завдань.

«При повідомленні про підозру, а також при пред’явленні обвинувачення слідчі органи повинні конкретно вказати, що саме порушила посадова особа, і фактично слідчі органи зобов’язані посилатися на посадову інструкцію», — зазначив лектор.

За словами Сергія Лисенка, найпоширенішою статтею за злочинами у сфері господарської діяльності є стаття 212 КК України — умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), скоєних посадовою особою підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, або особою, яка займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи, або іншою особою, яка повинна їх сплачувати.

Лектор зазначив, що, як показує судова практика щодо застосування зазначеної статті, при здійсненні захисту в таких справах слід звертати увагу на:

— зміст судово-економічних експертиз на предмет доведення вини обвинуваченого;

— зміст повідомлень-рішень та актів, складених податковими органами, в сукупності зі змістом висновків судово-економічних експертиз, які доводять або, навпаки, спростовують висновки відповідних документів фіскальних органів;

— оскарження платником податків податкових повідомлень-рішень, а також наслідки такого оскарження;

— подачу платником податків заперечень на акти перевірок.

Сергій Лисенко звернув увагу на те, що, згідно з різними оцінками, сьогодні в Україні рівень тіньової економіки становить від 40 до 60%. У загальному рейтингу Світового банку Україна знаходиться на 140 місці з 151 країни світу, і загальний рівень тіньової економіки оцінений в 49,7%. І це, в першу чергу, впливає на інвестиційну привабливість України. За його словами, законодавчим стимулом для виходу бізнесу з тіні в Україні є імплементація європейського законодавства. На практиці «вихід з тіні» суб’єктам господарювання допоможе запобігти таким ризикам, як застосування адмінштрафів; проведення виїзних перевірок; застосування санкцій до посадових осіб; заборона здійснювати операції з рахунками; анулювання ліцензії; тимчасове призупинення діяльності; падіння рейтингу в бізнес-колах і втрата довіри клієнтів тощо.

Також лектор дав практичні поради щодо захисту своїх клієнтів, якщо їм пред’явлене обвинувачення в скоєнні злочинів у сфері господарської діяльності.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик