«Намагайтеся вибудувати систему реагування, що працює на випередження провокацій з боку співробітників податкових органів», — рекомендує Костянтин Ромащенко

Курс Legal High School «Податкові перевірки в 2019 році» відкрила лекція заступника директора юридичного департаменту ТОВ «Омега» (мережа супермаркетів VARUS) Костянтина Ромащенко, який розповів слухачам про види податкових перевірок, їх тривалість та особливості проведення.

За словами лектора, податкові перевірки поділяються на три види: камеральні, документальні та фактичні. Своєю чергою документальні перевірки поділяються на планові й позапланові, а також виїзні та невиїзні.

Особливості камеральних перевірок полягають у такому: вони проводяться представниками контролюючого органу без прийняття рішення (наказу), а платник податків не повідомляється про проведення такої перевірки. «По суті контролюючий орган на підставі баз даних перевіряє правильність і своєчасність подання платником податків декларацій, розрахунків-коригувань до них, а також своєчасність того чи іншого виду податку або узгодженого зобов’язання», — зазначив лектор.

Період, за який може проводитися перевірка, становить три роки. Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена тільки протягом 30 календарних днів, наступних за днем їх фактичного надання.

Фактична перевірка проводиться на підставі наказу контролюючого органу. Але, як і у разі камеральної перевірки, про фактичну перевірку платник податків не повідомляється завчасно, тобто про факт призначення такої перевірки платнику податків стає відомо безпосередньо перед початком її проведення.

Так, за словами Костянтина Ромащенко, поділяють три зони реагування таких перевірок:

— дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки та касової дисципліни;

— обіг підакцизних товарів;

— дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудових договорів при оформленні на роботу.

Також, за словами лектора, особливістю фактичної перевірки є те, що перед самою перевіркою представники податкового органу мають право провести контрольну закупівлю. Лектор поділився власним досвідом проведення таких перевірок податківцями. За його словами, контролюючі органи можуть навмисне пошкодити акцизну марку на алкогольну продукцію і на цій підставі виставити штрафні санкції за зберігання з метою реалізації немаркованої продукції.

У зв’язку з цим лектор порадив проводити інструктаж з персоналом компанії, а також прикріплювати відповідальну людину до перевіряючого. Як приклад роботи на випередження, за словами Костянтина Ромащенко, в супермаркетах VARUS касиру, який «пробиває» алкогольний напій, виводиться повідомлення про необхідність перевірити акцизну марку на предмет пошкодження або відклеювання, а також про необхідність перевірити документ, що засвідчує вік покупця.

Також лектор звернув увагу на актуальність виду перевірки в частині дотримання норм законодавства при працевлаштуванні працівників. «Сьогодні в питаннях аутсорсингу і аутстаффінгу існують суперечливі позиції, немає єдиної практики судів, що викликано «морально застарілим» трудовим законодавством. Наразі тільки відбувається формування практики в цій частині, і ми сподіваємося, що вона буде сформована найближчим часом», — підкреслив Костянтин Ромащенко.

Що стосується документальних перевірок, то, як зазначив лектор, планові перевірки проводяться згідно з планом-графіком, який публікується на офіційному сайті Державної фіскальної служби України до 25 грудня. Період, за який вони проводяться, складає три роки. Однак якщо платник податків подавав уточнюючі декларації до попередніх періодів, цей термін переривається. Однією з особливостей такої перевірки є те, що її проведення може бути припинено на певний термін.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик