Недовіра до національної правової системи призводить до відмови іноземних судів та правоохоронців у видачі злочинців і обробці запитів з України, констатує Володимир Богатир

Правовим питанням розшуку майна особи за кордоном присвятив свою онлайн-лекцію для слухачів Lеgal High School керуючий партнер АО «Богатир і Партнери» Володимир Богатир, сфокусувавшись на міжнародному співробітництві та алгоритмах дій українських правоохоронців.

Серед причин розшуку активів лектор виділив п’ять основних: комерційні судові спори; кримінальні провадження; сімейні та спадкові спори; стягнення за рішеннями українських та іноземних судів; корпоративні угоди, M&A. В останньому випадку, як зазначалося, розшук майна особи проводиться з метою забезпечення операцій та перевірки контрагентів. Метою розшуку майна, за словами Володимира Богатиря, є блокування активів за допомогою кримінально-процесуальних механізмів або ж у рамках комерційних позовів, а також стягнення активів з метою відшкодування збитків, завданих протиправною діяльністю.

Лектор ознайомив слухачів LHS c нюансами англійського права в частині подачі позовів про шахрайство. Підставою для останніх може бути обман (шахрай повідомляє жертві неправдиву інформацію, причому її хибність може бути підтверджена, а жертва покладається на цю інформацію, в результаті чого несе фінансові збитки), змова (ситуація, за якої кілька осіб спільно здійснюють незаконні дії, які завдають збитків жертві, причому наявність змови дає змогу постраждалій стороні пред’являти позови третім особам), привласнення майна (правопорушення аналогічне крадіжці, яка є кримінальним злочином: полягає в тому, що шахрай навмисне розпоряджається власністю «жертви» з порушенням прав останньої, в результаті чого потерпілий позбавляється своєї власності), і порушення умов договору.

Володимир Богатир наголосив: в англійському праві позивач має широкий набір інструментів для переслідування шахрайства. Наприклад, він може скористатися такою опцією, як WFO (worldwide freezing order), — судовий наказ про заморожування активів у всьому світі, який заборонить шахраю розпоряджатися активами, в якому б куточку світу вони не були, а у разі порушення відповідного наказу — особі загрожує тюремне ув’язнення. Ефективними інструментами також є: розпорядження про здачу паспорта (воно видається англійською судом, щоб шахрай не зміг залишити межі Великобританії поки триває судовий розгляд), розпорядження «Norwich pharmacal» (зобов’язує відповідні треті сторони, такі, скажімо, як банк, надати «жертві» шахрая необхідні документи і інформацію), пошук майна — дозволяє потерпілому від шахрайських дій простежити долю присвоєного майна навіть у випадку його перетворення (наприклад, з готівкових коштів в акції) і допомагає пред’явити позов до третіх осіб щодо виявленого майна. Також були розкриті механізми ефективного захисту від незаконного переслідування за допомогою судових позовів підозрюваних осіб у США з метою збору доказів і спростування звинувачень.

Говорячи про українські реалії, лектор констатував: недовіра до судової та правоохоронної систем України призводить до відмови англійськими, швейцарськими та судами інших юрисдикцій у видачі злочинців, запитуваних українською стороною. За словами Володимира Богатиря, представники Федеральної прокуратури Швейцарії прямо вказують на недовіру до запитів, що надходять від Генеральної прокуратури України, і на необхідність «double check» такої інформації, яка надається, і такої, яка запитується нашою державою. Негативно на процедурі екстрадиції також позначаються численні факти зловживань з боку українських правоохоронців, які отримали широкий розголос.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик