Новели фінансового моніторингу проаналізував Сергій Бенедисюк

З лекцією про нові правила фінансового моніторингу в рамках спецкурсу «Законодавчі новели — 2021» LHS виступив Сергій Бенедисюк, партнер, керівник практики корпоративного права та M&A Юридичної групи LCF, адвокат.

Як зазначив лектор, Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» набув чинності 28 квітня 2020 року. Серед ключових його змін — збільшення суми (з 150 тис. грн до 400 тис. грн) фінансових операцій, і при цьому зменшення кількості ознак (з 17 до 4), наявність яких робить операцію пороговою, а отже, такою, що потребує розкриття уповноваженому органу. Раніше це було 17 критеріїв, досить складно прописаних, зараз їх чотири, вони є досить чіткими і зрозумілими, на думку пана Бенедисюка.

Також серед основних новел Закону — підхід до розкриття кінцевого бенефіціарного власника. Як констатував лектор, кінцевий бенефіціарний власник — це будь-яка фізична особа, яка здійснює вирішальний вплив (контроль) на діяльність клієнта та/або фізичну особу, від імені якої проводиться фінансова операція. При цьому Закон окремо визначає поняття прямого та непрямого вирішального впливу, а також поняття кінцевого бенефіціарного власника для трастів та інших подібних правових утворень.

Відомо, що ознаками прямого вирішального впливу є безпосереднє або через іншу юридичну особу володіння часткою у розмірі не менш ніж 25% статутного капіталу або прав голосу юридичної особи. Ознаками ж непрямого вирішального впливу є як процент володіння через інших осіб (також не менш ніж 25%), так і можливості здійснення вирішального впливу іншим чином (вплив на органи управління, права на активи тощо).

Сергій Бенедисюк підкреслив, що суб’єкти первинного фінансового моніторингу не можуть покладатись лише на відомості з ЄДР при встановленні ділових відносин, вони зобов’язані витребувати всі необхідні документи. Також вони зобов’язані повідомляти Державну службу фінансового моніторингу про розбіжності між ЄДР та відомостями, отриманими в результаті фінмоніторингу.

Лектор акцентував увагу на тому, що на виконання Закону Національний банк України затвердив Положення про здійснення банками фінансового моніторингу. Серед основних правил фінансового моніторингу для банків згідно з Положенням — введення дистанційної верифікації, оновлення вимог до виявлення кінцевих бенефіціарних власників, деталізація правил щодо переказу коштів, запровадження процедури інформування про порушення фінансового моніторингу, більше відомої як whistleblowing system.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик