Об’єднання у ВАКС двох судових інстанцій — першої та апеляційної — ідея не надто вдала, зазначив Роман Кругляк, лектор LHS

Сьогоднішній модуль «Судовий розгляд кримінальних проваджень щодо корупційних злочинів» у Lеgal High School відкрила лекція Романа Кругляка, адвоката, партнера ЮК «Катеринчук, Моор & Партнери», який розповів про нюанси юрисдикції Вищого антикорупційного суду (ВАКС) і проблеми її розмежування.

Лектор нагадав, що з 5 вересня 2019 року в Україні запрацював новий вищий спеціалізований суд — ВАКС, що стало логічному кроком у проведенні антикорупційної реформи: побудова готельної інфраструктури антикорупційних органів досудового розслідування (НАБУ і САП) та спеціалізованої вертикалі судової системи. Правда, об’єднання у ВАКС двох судових інстанцій — першої та апеляційної — ідея не надто вдала, зазначив спікер. На його переконання, поки що складно розраховувати на її абсолютну об’єктивність і незалежність. Незважаючи на те, що ВАКС як суд першої інстанції і його Апеляційна палата розміщуються в різних приміщеннях, у майбутньому вони будуть працювати як «єдиний механізм, підтримуючи позицію сторони обвинувачення», прогнозує він, додаючи, що ВАКС буде дуже складно стати незалежним і безстороннім арбітром в умовах високого суспільного і політичного попиту на реальні «посадки» топ-корупціонерів.

Роман Кругляк розповів, що до складу ВАКС входять 38 суддів, з яких 27 — судді першої інстанції, 9 із них є слідчими суддями. Апеляційну палату Суду представляють 11 суддів. Крім положень Кримінального процесуального кодексу (КПК) України, ВАКС керується в своїй діяльності спеціальним законом — «Про Вищий антикорупційний суд», прийнятий ще влітку 2018-го. Окрім того, з огляду на велику кількість кримінальних проваджень, які повинні били передані у ВАКС, з метою забезпечення належного початку роботи цього суду, 18 вересня 2019 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду», яким було уточнено підсудність Вищого антикорупційного суду.

Лектор ознайомив слухачів Школи з нюансами територіальної та предметної юрисдикції ВАКС. Зокрема, він підкреслив: законодавчий підхід, згідно з яким предметна підсудність ВАСК регулюється в окремій нормі КПК України — статтею 33-1, правильний. Так, до підсудності ВАКС віднесені кримінальні провадження щодо корупційних злочинів, а також злочинів, передбачених статтями 206-2, 209, 211, 366-1 Кримінального кодексу України, за наявності підстав, передбачених процесуальних законом.

Зараз цей перелік налічує 22 злочини, але вже у недалекому майбутньому може збільшитися, адже 31 жовтня ц.р. парламент прийняв Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за придбання таких активів», яким до КК України повертається декриміналізована відповідно до рішення Конституційного Суду України норма про незаконне збагачення.

За два з половиною місяці роботи нового вищого спеціалізованого суду його результати поки що не особливо вражають: в активі ВАКС на сьогодні один обвинувальний вирок і один вирок, винесений на підставі угоди про визнання провини, констатує спікер.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик