Обшук — це в першу чергу розвідка, оскільки він дозволяє вільно пересуватися в приміщенні компанії та вилучати будь-які речі і документи, — Артем Крикун-Труш

Про те, як відбувається підготовка до обшуку та які ознаки того, що він відбудеться, слухачам Legal High School розповів Артем Крикун-Труш, адвокат, юрист практики вирішення спорів, корпоративних злочинів та розслідування, державного регулювання бізнесу DLA Piper. Він зауважив, що у більшості громадян складається враження про обшук як про раптове стихійне лихо, що застало вас зненацька. Насправді ж власне обшуку передують багато дій, розуміння логіки яких дає змогу передбачити обшук і бути до нього максимально підготовленим.

Лектор поділився своїми висновками, зробленими під час роботи в правоохоронних органах, зазначивши, що повертати вилучені в ході обшуку речі та виправляти шкоду, завдану репутації фірми внаслідок обшуку, значно важче і затратніше, ніж ретельно підготуватися до можливого обшуку, аби запобігти таким негараздам. Він застерігав слухачів Legal High School від поширеної хибної думки, що прозоре та чесне ведення бізнесу слугує гарантією від обшуку та інших процесуальних слідчих дій. При цьому лектор зазначив, що, крім основної мети — збору доказів, обшук може використовуватися з іншими, не завжди законними цілями. «Обшук — це в першу чергу розвідка, оскільки він дозволяє вільно пересуватися в приміщенні компанії та вилучати будь-які речі і документи», — наголосив Артем Крикун-Труш.

Також обшук може проводитися з метою встановлення чи зняття звукозаписуючої техніки, яка застосовується в ході проведення негласних слідчих (розшукових) дій. Досвідчені слідчі використовують спілкування з персоналом у ході обшуку з метою його вербування для здійснення конфіденційного співробітництва з правоохоронними органами. У ході обшуку також можливе заволодіння в інтересах конкурентів конфіденційною інформацією та комерційною таємницею.

За словами лектора, конкуренти можуть також «замовити» обшук або з метою тимчасового призупинення господарської діяльності компанії (коли вилучаються всі документи та оргтехніка офісу підприємства) або чорного піару для підриву репутації (особливо якщо він відбувається із залученням силових підрозділів). Чорний піар на обшуках використовується, в тому числі, в політичному протистоянні — недарма проводяться гучні обшуки у публічних осіб чи представників політичних сил у передвиборчий час. Так само для піару, але вже власного, можуть використовувати обшуки представники правоохоронних органів. Таким чином вони демонструють бурхливу діяльність у резонансних справах, які набули широкого суспільного розголосу.

Лектор навів перелік заходів, які здійснюються правоохоронними органами на стадії підготовки до обшуку, та відзначив, що значну частину потрібної слідству інформації можна було б отримати, направивши простий запит або ініціювавши тимчасовий доступ до речей і документів. Він вказав на проблему із залученням кваліфікованих пойнятих на обшук та практику органів правопорядку у цій справі, а також дав поради, за допомогою яких можна виявити неправомірно залучених чи зацікавлених пойнятих для визнання обшуку незаконним.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик