Оксана Карел розповіла, як іноземному інвестору захистити свої інтереси при порушеннях з боку держави

Які можливості бізнесу надає міжнародний інвестиційний арбітраж – про це слухачам Legal High School розповіла Оксана Карел, керівник практики арбітражу АО Arzinger. Вона нагадала, що можливість арбітражного вирішення спорів між державою та інвестором передбачені Вашингтонською конвенцією 1965 року (Конвенція ICSID), Договором до Енергетичної Хартії, а також двосторонніми угодами. Далі лектор розповіла про алгоритми перевірки, чи поширюються на конкретні правовідносини умови захисту інвестицій і який порядок вирішення спорів може бути застосований. Серед іншого вона розповіла, хто і в яких випадках може розглядатися в якості інвестора, в яких формах можливе інвестування, які гарантії держава може надати іноземному інвестору, а також які порушення є підставою для звернення до міжнародного інвестиційного арбітражу.

Серед чинників, що створюють перешкоду в діяльності інвесторів, пані Карел виділила нестабільне законодавство (включаючи податкове навантаження і валютне регулювання), неефективність судової гілки влади, ризики, пов’язані з корупцією і бюрократією, а також загальну політичну та економічну нестабільність. Конкретними порушеннями можуть, зокрема, бути експропріація активів, заборона певного виду бізнесу, суттєва зміна податкового режиму і валютні обмеження, а також переслідування з боку держорганів – арешт, затримання, кримінальне переслідування менеджменту і співробітників компанії.

В продовження лекції пані Карел розповіла про нюанси передачі спору на розгляд компетентного арбітражного інституту (ICSID, ICC, SCC) і проаналізувала практичні кейси, взявши до уваги деякі інвестиційні спори за участі України. Згідно зі статистикою, до нашої країни було подано 22 позови: шість справ вирішилося на користь держави, шість – на користь інвестора, в трьох справах сторони досягли мирової угоди, розгляд ще семи справ триває.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик