Олександр Оніщенко та Орест Цімерман розповіли про особливості правового статусу свідка у цивільному процесі

З лекцією щодо особливостей правового статусу свідка у цивільному процесі, а також інших джерел доказування виступили партнер МЮФ Integrites Олександр Оніщенко та адвокат судової практики МЮФ Integrites Орест Цімерман у рамках модуля «Особливості цивільних спорів» LHS.

За словами спікерів, цінність свідка визначається деякими чинниками, такими як безпосередність об’єктивного сприйняття обставин справи за допомогою органів чуття; відсутність процесуально-правової зацікавленості; здатність об’єктивно і правильно засвідчити події та факти так, як вони справді відбувалися; незв’язаність матеріально-правовими відносинами осіб, які беруть участь у справі.

Аби підготуватися до допиту, необхідно створити інформаційний протокол — іншими словами, знати все, що може повідомити свідок, оскільки є ризик виявлення непередбачених обставин; процесуальний протокол — передбачає належне оформлення вимог до суду, а саме: пояснення проактивної доказової сили показань; технічний протокол, тобто порядок роботи з технічними засобами фіксування судового процесу.

Спікери підкреслюють, що під час проведення допиту, потрібно звертати увагу на підготовку структури запитань, захист запитань від зняття; протидію ухиленню від відповідей; можливість ставити уточнюючі запитання, а також на психологічні особливості інформаційного обміну під час допиту. Крім того, одним із найважливіших факторів є можливість відтворення — проблемними питаннями можуть бути комп’ютерно-технічна експертиза звукозапису, а також посвідчення правильності зауважень і дій щодо неповноти технічного запису.

У другій частині лекції спікери продемонстрували озвучене на прикладі справ, які вони супроводжували.

Також доповідачі звернули увагу аудиторії на особливості менеджменту в податкових конфліктах. Так, заяви директорів/водіїв/експедиторів були підтвердженням для суду, що певні операції проводилися. Спочатку суди сприймали їх нормально, а потім податківці почали говорити, що цих заяв недостатньо, і наполягали на тому, щоб такі особи викликалися у судове засідання.

Лектори впевнені, що до експертиз потрібно готуватися так само ретельно, як і до тих запитань, які ставитимуться під час допиту.

Спікери фіналізували доповідь тим, що до допитів потрібно готуватися не тільки з правової точки зору, а в першу чергу з точки зору фактажу, щоб отримати найбільш вигідну позицію.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик