Олена Вознюк поділилася практичними аспектами застосування норм ПК України у сфері ТЦУ

Олена Вознюк, партнер Nexia DK. Auditors & Consultants, ознайомила слухачів LHS з різними аспектами регулювання сфери трансфертного ціноутворення (ТЦУ).

Вона нагадала, що для цілей ТЦУ розглядаються тільки господарські операції, які відповідають вимогам статті 39.2.1.4. Тобто всі види операцій (підтверджені або непідтверджені документально), що впливають на об’єкт оподаткування податком на прибуток. «Якщо ви маєте сумніви, є операція контрольованою чи ні, її треба протестувати на предмет впливу на об’єкт оподаткування податком на прибуток», — наголосила лектор.

Також вона розповіла про нововведення кодексу 2018 року. Власне, однією з норм встановлено: якщо фактичні умови вчиненого контрольованого правочину не відповідають умовам укладеного (письмового) договору та/або фактичні дії сторін контрольованого правочину і фактичні обставини його проведення відрізняються від умов такого договору, то комерційні та/або фінансові характеристики контрольованої операції для цілей трансфертного ціноутворення визначаються згідно з фактичними діями сторін правочину і фактичними умовами його проведення.

«Якщо контрольована операція фактично здійснена, але документально не оформлена (не підтверджена), для цілей трансфертного ціноутворення вона повинна розглядатися відповідно до фактичної поведінки сторін правочину та фактичних умов його проведення, зокрема, враховуються функції, які фактично виконувались сторонами правочину, активи, які фактично використовувалися, і ризики, які фактично прийняла на себе і контролювала кожна зі сторін», — процитувала ще одну нову норму пані Вознюк.

Перед здійсненням системних поставок у рамках контрольованих операцій із пов’язаною особою лектор рекомендує проаналізувати, яка рентабельність є ринковою (з метою застосування методу «чистого прибутку») — провести так зване benchmarking study (наприклад, виробник у Німеччині, дистриб’ютор в Україні). У результаті можливо визначити ціну придбання, щоб на поточний рік отримати очікуваний показник чистої рентабельності. Крім того, на непередбачені витрати (наприклад, негативні курсові різниці) можна зробити коригування через кредит-ноти ближче до кінця року.

Олена Вознюк також відзначила, що обсяг господарських операцій платника податків відповідно до підпункту 39.2.1.7 розраховується за цінами, що відповідають принципу «витягнутої руки». За її словами, це стосується експортних операцій і в даному випадку треба провести аналіз внутрішніх порівнянних операцій (за наявності) або порівнянних компаній до дати подання звіту про контрольовані операції та прийняти рішення про включення/невключення такої операції у звіт про контрольовані операції.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик