Ольга Костишина розповіла про нові правила підтримки міжнародного арбітражу в Україні

Відкрила сьогоднішній день Lеgal High School лекція Ольги Костишиної, радника голови ICAC, про нові правила підтримки міжнародного арбітражу в Україні.

За словами лектора, однією з найважливіших новел у процесуальному законодавстві є норма, яка встановлює, що будь-які неточності у тексті угоди про передачу спору на вирішення до третейського суду, міжнародного комерційного арбітражу і (або) сумніви щодо її дійсності, дії і здійсненності повинні тлумачитися судом на користь її автентичності, дії і здійсненності. Більше того, у квітні 2018 року Верховний Суд своєю постановою вже підтримав таку позицію законодавця. «Це одна з базових новел кодексу, спрямована на реальну підтримку альтернативного вирішення спорів», — підкреслила пані Костишина.

Також вона нагадала, що арбітраж не може існувати без підтримки державних судів. Вони виконують дві функції: сприяння і контролю. За її словами, виконуючи функції сприяння, суди приймають рішення про вжиття заходів забезпечення позову та заходів забезпечення доказів, у тому числі витребування і/або огляду доказів, допиту свідків, призначення експертизи, заборони/зобов’язання вчиняти певні дії.

Ольга Костишина звернула увагу на те, що заява про забезпечення позову або забезпечення доказів у справі, що передана на розгляд міжнародного комерційного арбітражу, подається до апеляційного суду. Вона уточнила, що законодавець повернувся до старої моделі, коли апеляційні суди першої інстанції здійснювали функції контролю міжнародного комерційного арбітражу.

Детальніше лектор зупинилася на нормах, що регламентують порядок розгляду заяв про забезпечення позову і забезпечення доказів.

Зокрема, з метою відшкодування збитків відповідача, які можуть бути викликані забезпеченням позову, суд може вимагати зустрічне забезпечення від особи, яка звернулася із заявою про забезпечення позову. У частині забезпечення доказів лектор зазначила, що за таким забезпеченням може звертатися як міжнародний комерційний арбітраж, так і сторони у справі, яку передано на його розгляд.

Розповідаючи про функції контролю, Ольга Костишина відзначила, що в цій сфері також відбулися позитивні зміни, спрямовані на підтримку альтернативного вирішення спорів. Зокрема, якщо в рішенні міжнародного комерційного арбітражу суму стягнення зазначено в іноземній валюті або валютах, суд, який розглядає це клопотання, вказує в своїй постанові суму стягнення у валюті. Крім того, встановлено механізм добровільного виконання рішення, при цьому строк розгляду заяви суттєво коротший за звичайний порядок.

На завершення лекції пані Костишина провела огляд судової практики щодо виконання судами функцій сприяння та контролю міжнародного комерційного арбітражу, а також розповіла про проарбітражні правові позиції Верховного Суду.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик