Оподатковуватися буде частина скоригованого прибутку КІК за звітний період пропорційно частці, якою володіє контролююча особа, — Василь Андрусяк

Основні новели Закону №466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» — тема лекції Василя Андрусяка, керівника практики податкового права АО MORIS. Він відзначив, що цього року було ухвалено зміни, які кардинально змінюють систему оподаткування. До того ж ефект від них очікується як у найближчому майбутньому, так і у віддаленій перспективі.

Серед основних податкових новацій 2020 року лектор назвав запровадження інституту контрольованих іноземних компаній (КІК). Він дав їм визначення та назвав основні критерії визначення контролюючої особи, які пов’язані з розміром володіння часткою у статутному капіталі та фактичним впливом на діяльність іноземної компанії. При цьому він наголосив на складності формального визначення наявності фактичного контролю і на необхідності формувати і зважати на судову практику, яка має прояснити підходи фіскалів і суддів.

Щодо питання оподаткування контрольованої іноземної компанії Василь Андрусяк наголосив, що оподатковуватися буде частина скоригованого прибутку КІК за звітний період пропорційно частці, якою володіє контролююча особа. При цьому він повідомив ставки оподаткування та визначив випадки, коли сплачувати податок в Україні не потрібно. Для ліпшого розуміння лектор навів алгоритми обрахування ставки оподаткування КІК за різних умов.

Одним із важливих аспектів роботи з КІК Василь Андрусяк назвав необхідність подавати звіти про їхню діяльність та наголосив на суттєвих штрафах, що передбачені за порушення у звітах чи їх неподачу. При цьому було зазначено, що подачу першого звіту, ймовірно, буде відтерміновано на 2023 рік. Розповідаючи про серйозність та невідворотність відповідальності за податкові порушення, лектор навів приклади найбільш гучних випадків відповідальності публічних осіб за легковажне ставлення до оподаткування.

Василь Андрусяк зосередив увагу слухачів на світових трендах щодо доступу до банківської таємниці, зазначивши, що з 2021 року податкова служба Великобританії отримує право доступу до інформації від банків та інших фінансових установ без попереднього отримання судової санкції.

Також він відзначив зміни у трансфертному ціноутворенні, вказавши на запровадження в Україні трирівневої структури документації для міжнародних груп компаній, що включає документацію з трансфертного ціноутворення, глобальну документацію та звіт у розрізі країн. Також було проаналізовано сутність конструктивних дивідендів та інші новації в частині міжнародного оподаткування.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик