Основні проблеми, що виникають у процесі примусового стягнення врожаю, розглянув Ігор Кравцов

Особливості звернення стягнення на врожай стали темою лекції керуючого партнера ЮФ Evris Ігоря Кравцова, який нагадав слухачам Lеgal High School про сутність виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження, визначивши його як комплекс дій певних осіб, спрямованих на примусове виконання судових рішень або інших рішень уповноважених осіб.

Підставою для примусового стягнення може бути рішення суду або виконавчий напис нотаріуса. Загальна процедура складається з декількох етапів: опис, арешт, передача на зберігання, оцінка та реалізація.

Розглядаючи урожай як об’єкт цивільного права, лектор зазначив, що в законодавстві цей термін не визначений, і підкреслив, що згідно з частиною 1 статті 189 Цивільного кодексу України продукція, плоди та доходи — все те, що виробляється річчю, належить власнику речі, якщо інше не передбачено договором або законом.

Лектор описав алгоритм процедури звернення стягнення на урожай, перерахувавши документи, необхідні для відкриття виконавчого провадження, а також територіальну і майнову юрисдикцію державного або приватного виконавця. «Кредитори самостійно приймають рішення про обрання державної або приватної системи примусового виконання рішення», — підкреслив Ігор Кравцов.

Він детально зупинився на етапах процедури звернення стягнення на урожай, зокрема:

1. Відкриття виконавчого провадження; накладення арешту на предмет застави або майна; внесення відомостей до Державного реєстру обтяжень рухомого майна та надсилання постанови сторонам.

2. Залучення фахівця; здійснення розшуку майна боржника; здійснення опису предмета застави і передача його на зберігання стягувачу.

3. Залучення суб’єкта оціночної діяльності; оцінка предметів застави; надсилання звіту про оцінку майна сторонам.

4. Подання заявки на проведення торгів до ДП «СЕТАМ»; створення лота і розміщення оголошення про проведення торгів, проведення електронних торгів (максимум — три); отримання та підписання протоколу аукціону; оплата переможцем торгів вартості врожаю.

5. Складання звіту про завершення торгів; виплата грошових коштів стягувачу за результатами проведених торгів; закінчення виконавчого провадження; надсилання постанови про закінчення виконавчого провадження сторонам; передача стягувачем покупцеві майна боржника, придбаного за результатами електронних торгів.

Крім того, було розглянуто основні проблеми, що виникають у процесі примусового стягнення, зокрема: розшук майна, збір/транспортування врожаю, а також зберігання продукції, ліквідність сільгосппродукції, забюрократизованість і тривалість процедури державної виконавчої служби, а також висока вартість виконавчих дій.

Наприкінці лекції Ігор Кравцов навів приклади із судової практики та статистику, що стосується звернення стягнення на урожай.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик