Особливості досудового розслідування кіберзлочинів розглянув Євген Мірошников

Блок «Прикладна кібербезпека: як мінімізувати загрози в кіберпросторі» LHS триває. З лекцією про особливості досудового розслідування кіберзлочинів та захист прав потерпілого — юридичної особи виступив Євген Мірошников, адвокат, юрист Sayenko Kharenko.

Говорячи про види кіберзлочинів, Євген Мірошников зазначив, що до них належать злочини, передбачені статтями 361, 361-1, 361-2, 362, 363, 363-1, а також додатково статтею 200, частиною 3 статті 190, статтею 231 Кримінального кодексу України. Типовими підставами для досудового розслідування можуть бути шахрайство з пластиковими платіжними картками, фальшиві інтернет-аукціони, махінації, що відбуваються у сфері купівлі-продажу товарів і послуг через безкоштовні дошки оголошень, викуп і реєстрація доменних імен (кіберсквотинг), створення вірусів, крадіжка інформації та особистих даних, кібертероризм тощо.

Євген Мірошников підкреслив, що процес вимушеної цифровізації широко охоплює перш за все юридичних осіб (приватні компанії, державні установи). У свою чергу, типовими «нецифровими» проблемами у кримінальних провадженнях є повільність розслідування, а отже, вірогідність зниження доказів, втрата актуальності розслідування; низький рівень теоретичної та матеріальної підготовки під час слідчих дій, коли вилучають не всі речі, що можуть бути речовими доказами, або вилучають їх неналежним чином; допити, якщо вони проводяться без належної підготовки і несвоєчасно; низький рівень експертних досліджень, що пов’язано з повільністю їх виконання, затягуванням із призначенням, неправильними питаннями тощо.

У ході виступу лектор розглянув приклади захисту потерпілого у кіберзлочині. Так, у кейсі, в якому мало місце викрадення та продаж співробітником топкомпанії даних, що містять персональні дані та комерційну таємницю, були взаємодія з кіберполіцією, сумісна розробка стратегії, супроводження контрольної закупки.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик