Особливості виконавчого провадження в Україні проаналізував Олександр Сивокозов

Із заключною лекцією в рамках Спецкурсу для адвокатів енергетичного сектору LHS виступив Олександр Сивокозов, заступник голови Асоціації приватних виконавців України. Лектор сфокусував увагу на особливостях виконавчого провадження в Україні.

Зокрема, пан Сивокозов зазначив, що є багато мораторіїв і заборон на звернення стягнення на кошти, виконання судових рішень, здійснення виконавчих дій щодо тих чи інших підприємств паливно-енергетичного комплексу. У більшості випадків боржники і збирачі таких підприємств звертаються до державної виконавчої служби та зустрічають на своєму шляху чимало перешкод.

Спікер підкреслив, що свою діяльність приватні виконавці почали з 2017 року. Отже, приватний виконавець — це фактично нова, приватна юридична професія, уповноважена державою на здійснення діяльності у сфері примусового виконання рішень.

За словами лектора, Закон України «Про виконавче провадження» жодним чином не виділяє окремо боржників, які не відрізняють їх один від одного — процедури стягнення схожі як для фізичної особи, так і для юридичної особи з урахуванням певних нюансів. Розподілу юридичних осіб з особливими статусами також немає: виділені тільки державні та комунальні підприємства. І хоча процедури виконавчого провадження для них аналогічні, однак необхідно звертати увагу на мораторій, зазначив Олександр Сивокозов. Більш детально спікер зупинився на нюансах восьми з них, також він розповів про інші обмеження.

Наприклад, багато підприємств паливно-енергетичного комплексу мають замкнутий цикл заборгованості. Виконавчий збір стягується з боржника в розмірі 10% від суми стягнення. У випадку з приватними виконавцями це відбувається в рамках основної винагороди, і приватний виконавець стягує її на забезпечення своєї діяльності. Однак до сфери діяльності приватних виконавців не належать боржники — державні і комунальні підприємства, підприємства з часткою держави 25% і більше або ті, які фінансуються за рахунок бюджету.

Пан Сивокозов зазначив, що реформа виконавчого провадження протікала досить складно. Тому приватні виконавці і займають лише малу частку ринку у правовідносинах, пов’язаних з паливно-енергетичним комплексом.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик