Особливості використання електронних доказів у суді проаналізувала спікер LHS Вікторія Мельниченко

Усе про електронні докази слухачам Школи судової практики Legal High School розповіла Вікторія Мельниченко, керівник практики Agro and Food & Compliance МЮФ Integrites, к.ю.н.
Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» до всіх цих процесуальних кодексів додано параграф 5 під назвою «Електронні докази», що свідчить про важливість цього інституту на сучасному етапі розвитку судової практики.
За словами Вікторії Мельниченко, складність використання електронних доказів полягає в кількох аспектах. Так, досить важко встановити автора e-mail-повідомлення, особливо якщо електронна адреса відправника повідомлення, до прикладу, така — zolushka85@gmail.com. Проблеми викликає невизначеність порядку належного посвідчення копії електронних документів на папері. Також необхідною є наявність обов’язкових реквізитів електронного документа, передбачених національним законодавством та міжнародними актами. Лектор наголосила на важливості службової переписки й порадила використовувати робочу електронну адресу виключно за її призначенням.
Вікторія Мельниченко ознайомила із судовою практикою, щоб показати динаміку реакції судів на використання електронних доказів: від консервативних до сучасних підходів. Одним із найперших рішень, де йдеться про електронні докази, є постанова ВГСУ від 2 квітня 2013 року у справі №5008/587/2012, у якій зазначено, що одержаний позивачем електронною поштою документ не був належним доказом направлення договору саме відповідачем.
Був представлений і приклад із сучасної практики, де досліджується переписка у месенджері. Оболонський районний суд м.Києва в ухвалі від 16 січня 2018 року у справі №756/11258/17 (стягнення боргу за позикою) з огляду на загальновідомі особливості функціонування мобільного додатку Viber, відповідно до яких абонент в будь-який час може видалити написане ним текстове повідомлення, після чого таке не буде доступне для перегляду іншому абоненту, який брав участь у переписці, зробив висновок про можливість огляду в судовому засіданні наданих позивачем паперових копій електронного доказу після порівняння їх із даними мобільного додатку Viber на телефоні — інформації в електронній (цифровій) формі у вигляді скріншотів сторінок мобільного додатку Viber.
Використовуються електронні докази і в кримінальній практиці. Ухвалою Дніпровського районного суду м.Києва від 15 березня 2018 року у справі №755/3637/18 було відмовлено в заявленні відводу слідчого. Як підставу для відводу заявник вказав те, що у списку друзів слідчого у Facebook був представник сторони у справі.
Вікторія Мельниченко дала кілька важливих порад слухачам. Так, варто впроваджувати електронний цифровий підпис і зберігати архіви на кількох серверах, щоб уникнути ризику їх знищення. Обов’язково потрібно стежити за роз’ясненнями ДФС та судовою практикою. Особливу увагу необхідно приділяти тому, що містять ваші переписки в різних месенджерах, а ще краще — використовувати секретні чати.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик