Партнер Barristers Олександр Шадрін дав поради, як мінімізувати ризики кримінального переслідування компанії та її посадових осіб

«Захист компанії і посадових осіб від кримінального переслідування» — лекцію на таку тему в рамках Спецкурсу Legal High School для адвокатів сфери FMCG & Retail прочитав партнер Barristers Олександр Шадрін.

За його словами, певні слідчі заходи щодо підприємств або їх посадових осіб часто ініціюються різними правоохоронними органами. Найчастіше такі заходи проводяться підрозділами Національної поліції та податкової міліції, навіть незважаючи на законодавчі нестикування щодо статусу останнього правоохоронного органу, якого за законом не існує. Нерідко «план атаки» на підприємство складають працівники органів прокуратури, слідчі підрозділи яких хоча і ліквідували, однак залишили в КПК для самих прокурорів право безпосередньо проводити слідчі дії, яким вони в цікавих їм справах активно користуються. При цьому відносно нові правоохоронні органи, такі як Національне антикорупційне бюро України та Державне бюро розслідувань, також можуть проявляти свою активність.

«Для захисту компанії або її посадових осіб від кримінального переслідування найбільш універсальною порадою буде здійснювати свою діяльність у рамках закону. Це, звичайно, на 100% не вбереже від неприємностей кримінального характеру, однак дозволить мінімізувати відповідні ризики», — зазначив Олександр Шадрін.

За словами лектора, при здійсненні господарської діяльності важливим є правильний вибір організаційної форми підприємства. Наприклад, якщо говорити про адвокатську діяльність, то реєстрація іменного адвокатського об’єднання, а не іншої оргформи (на кшталт ТОВ або ЮФ), дозволить найбільш повно та ефективно використовувати гарантії, передбачені спеціалізованим Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», не тільки для професійної діяльності адвоката, а й навіть для технічних працівників такого адвокатського об’єднання. У тому числі, щодо обов’язку збереження адвокатської таємниці та неможливості допиту таких осіб.

Правильний вибір організаційної форми підприємства дасть змогу найкращим чином організувати свою діяльність — отримувати відповідні дозвільні документи (ліцензії) для підприємства, вибирати певну систему податкового обліку.

За словами Олександра Шадріна, відповідна посадова особа підприємства має проводити роботу з персоналом у разі нештатної ситуації. Лектор порадив організувати проведення відповідних тренінгів або курсу лекцій. Також Олександр Шадрін підкреслив, що слід завчасно укласти договір про надання професійної правової допомоги з адвокатом, а ще ліпше з групою адвокатів.

Як зазначив лектор, найбільш поширеною позаштатною ситуацією є обшук. На такий випадок на підприємстві повинна бути розроблена певна система оповіщення посадових осіб підприємства та адвоката, з яким укладено договір про надання правової допомоги.

У разі якщо адвоката не допускають на обшук, працівники підприємства мають провести фіксацію того, що відбувається, під відеозапис і внести доповнення до протоколу обшуку про недопуск слідчим адвоката, що, в свою чергу, є порушенням права на захист. Такий недопуск слід також зафіксувати шляхом дзвінка на лінію 102 і повідомити про перешкоджання діяльності захисника, зафіксувавши порушення права на захист. Надалі це надасть можливість поставити питання про неприпустимість протоколу обшуку як доказу.

Крім того, Олександр Шадрін звернув увагу на те, що необхідно перевіряти, якщо на підприємство прийшли з обшуком. Зокрема, наявність ухвали слідчого судді на проведення таких дій. Таку ухвалу слідчого судді має бути прошито на три отвори і в ній має бути проставлена гербова печатка. Також слід перевірити правильність зазначення адреси приміщення, в якому проводиться обшук, і повноваження — кому саме дозволено такий обшук проводити.

За словами лектора, доцільно використовувати паролі для офісної техніки, а інформацію бажано зберігати на хмарних сервісах для того, щоб у разі вилучення техніки підприємство могло використовувати таку інформацію.

Олександр Шадрін порадив не використовувати такі ступені захисту особистих мобільних телефонів, як Face ID або відбиток пальця, оскільки правоохоронні органи можуть відсканувати обличчя співробітника або відбиток пальця й отримати доступ до особистих даних.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик