Перше побачення з клієнтом — тема лекції Євгена Грушовця

Про психологічні та юридичні аспекти першої зустрічі адвоката з клієнтом розповів слухачам Legal High School Євген Грушовець, партнер АО Ario. Він нагадав про визначення поняття «клієнт» і описав першу зустріч адвоката з клієнтом за аналогією з першим побаченням, зазначивши, що, як правило, вона відбувається у психологічно сприятливій атмосфері. У ході такої зустрічі відбувається прийняття рішень в умовах наявності часу для їх ухвалення, сторони мають змогу оцінити ризики та зважити на ціну послуги. На результати першої зустрічі впливають різні чинники, зокрема місце проведення зустрічі (офіс адвоката, офіс клієнта, місце розташування, ресторан, fast food, вагон метро), атмосфера (інтер’єр, одяг, аксесуари, манери, авто), досвід адвоката в конкретній категорії справ та рекомендації, вартість послуг та порядок їх оплати.

Натомість перша зустріч у кримінальній практиці проходить у далеко не таких комфортних умовах. Як правило, вона відбувається не заплановано і дуже часто спонтанно. Атмосфера зустрічі не завжди сприяє її проведенню (камери, сторонні люди, чужа територія, невизначеність), а часу для прийняття рішень здебільшого обмаль.

Звісно, за таких умов нікого не цікавлять аксесуари, та й гонорарна політика відходить на другий план. Клієнта більше цікавить проміжний результат, а не кінцевий, а враження про адвоката складається від його професійної роботи та знань.

У більшості випадків під час першої зустрічі присутні треті особи (сторонні), хоча КПК України зазначає, що підозрюваний, обвинувачений має право на першу вимогу мати захисника і побачення з ним до першого допиту з дотриманням умов, що забезпечують конфіденційність спілкування, а також після першого допиту — мати такі побачення без обмеження їх кількості і тривалості.

Лектор наголосив, що конфіденційна зустріч — це не право, а обов’язок адвоката її провести. У ході такої зустрічі потрібно зробити так, щоб клієнт вам довірився (вказати на певний знак). Далі вже можна отримати важливу інформацію, занотувати деталі (прізвища, номер телефону, цифри, дати). Завдання адвоката під час такої зустрічі — заспокоїти клієнта і його рідних та постаратися забезпечити клієнту максимально комфортні умови.

Лектор нагадав, що відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути такі: договір про надання правової допомоги; довіреність; ордер; доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. КПК України також зазначає, що повноваження захисника на участь у кримінальному провадженні підтверджуються свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю, ордером, договором із захисником або дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Євген Грушовець підкреслив, що встановлення будь-яких додаткових вимог, крім пред’явлення захисником документа, що посвідчує його особу, або умов для підтвердження повноважень захисника чи для його залучення до участі в кримінальному провадженні не допускається. Під час першої зустрічі з клієнтом він радить адвокату обов’язково мати при собі договір (витяг) про надання правничої допомоги, ордер, копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, побільше печаток та Power Bank.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик