Під час збору доказів у справах про службові злочини головне — інтереси клієнта, поділився тактикою захисту клієнта Дмитро Дубцов, адвокат Asters

У Legal High School стартував модуль «Тактика захисту» блоку «Корупційні та інші службові правопорушення» Школи кримінальної практики. Секретами збору доказів захисту і джерелами інформації для адвоката поділився Дмитро Дубцов, адвокат Asters.

Він акцентував увагу на тому, що до отримання доказів, у тому числі шляхом слідчих дій, необхідно готуватися, інакше можливість допомогти клієнту зводитися до нуля. Перед процесом збору доказів лектор рекомендував вивчити судову практику й оцінити можливість використання доказів до їх отримання. «Якщо такі докази не дадуть позитивного результату для розгляду справи, не потрібно витрачати кошти клієнта і власний час для їх збирання», — підкреслив Дмитро Дубцов. Під час збору доказів лектор порадив використовувати креативний підхід — він допоможе застати опонентів зненацька. Варто зазначити, що в більшості кримінальних проваджень цієї категорії необхідно ретельно перевіряти процесуальні підстави для збору доказів стороною обвинувачення, часто це призводить до неможливості їх використання. Крім цього, не треба забувати, що кожен доказ має контрдоказ. За словами пана Дубцова, кожне кримінальне провадження є індивідуальним, тому необхідно розробляти унікальний план захисту.

Говорячи про принципи збору доказів у корупційних та інших службових справах, Дмитро Дубцов зосередився на таких: «законність», «пріоритетність інтересів клієнта», «отримати максимум — використовувати необхідне», «не обмежуватися тільки КПК України». Що стосується останнього, то спікер додав, що основним у цьому контексті є законність.

Потім лектор зосередив увагу на різних можливостях, які відкриваються для осіб у статусі підозрюваних, потерпілих, а також інших «третіх зайвих» у кримінальних провадженнях, і визначив ефективні інструменти для збору доказів. Найбільш поширеним інструментом є адвокатський запит. У запиті лектор порадив максимально описувати обставини, які стали підставою для запиту, а також необхідності їх отримання для захисту прав клієнта. Дмитро Дубцов також окреслив нетипові способи збору доказів, при цьому тут потрібно залучати фахівців. Також рекомендується проведення опитування, яке допоможе зрозуміти, важливий цей свідок для кримінального провадження чи ні.

«Адвокати мають необмежені джерела інформації для збору доказів», — підкреслив Дмитро Дубцов. У першу чергу — відкриті державні реєстри, а Єдиний державний реєстр судових рішень — це справжній клондайк інформації. Лектор закликав не нехтувати ним. З-поміж інших джерел він виділив такі: сайти Генеральної прокуратури України та Національного антикорупційного бюро України. Відповідаючи на запитання присутніх про фіксацію інформації на сайті, лектор порадив використовувати відповідний онлайн-сервіс.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик