Податкове навантаження в Україні співставне з показниками розвинених в економічному відношенні країн — Оксана Кобзар

Про місце України в міжнародному податковому плануванні розповіла слухачам Legal High School Оксана Кобзар, партнер Axon Partners. Вона підкреслила, що податкова оптимізація вже не є достатньою причиною для релокації бізнесу за кордон. Лектор навела приклади популярних юрисдикцій, в які, як правило, переносять бізнес, ранжувавши список за величиною загального податкового навантаження. При цьому Оксана Кобзар підкреслила, що податкове навантаження в Україні (41,7%) співставне з показниками розвинених в економічному відношенні країн, хоча є юрисдикції, в яких цей показник суттєво нижчий (Грузія — 9,9%, ОАЕ — 15%, Кіпр — 22,2%).

За словами лектора, для визначення місця реєстрації бізнесу бенефіціару, крім податкового навантаження на бізнес, важливим є податкове навантаження на його доходи, тож лектор навела приклади ставок на доходи фізичних осіб у різних країнах, підкресливши, що показник ставки податку на доходи фізичних осіб в Україні цілком конкурентний серед європейських країн (нижчий, ніж у нас, податок тільки в Чехії та Угорщині). У той же час хоча в США податок на доходи фізичних осіб набагато вищий, ніж в Україні, там є відпрацьована система податкових відрахувань, що дає змогу добре заощадити, тому в підсумку податок може бути навіть нижчим, ніж у нас.

Описуючи стан справ у міжнародному оподаткуванні, лектор процитувала слова директора-розпорядника Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард, яка відзначала, що країни, які не входять до ОЕСР, щорічно недоотримують майже 200 млрд доларів доходів (що приблизно відповідає 13% ВВП), внаслідок того, що компанії виводять свій прибуток в юрисдикції з низькими податками.

За словами лектора, нова ера в міжнародному оподаткуванні почалася в 1988 році, коли була опублікована доповідь ОЕСР, що стосувалася втрат від абсолютно законних схем податкового планування, які формально не порушують жодні правила. Не бажаючи миритися з «відведенням на сторону» величезних сум, розвинені країни обізвали такі схеми «агресивним податковим плануванням» і почали активно з ними боротися. У результаті виникли Ініціатива ОЕСР щодо протидії шкідливій податковій практиці 1988 року, спрямована на виявлення юрисдикцій, які переманювали до себе бізнес з високоподаткових країн, створюючи сприятливі податкові режими, а також Багатостороння конвенція ОЕСР про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах 1988 року, яка регулювала питання взаємної допомоги її учасників у сфері адміністрування транскордонного оподаткування і боротьби з ухиленням від податків.

Оксана Кобзар навела перелік заходів, які сьогодні застосовуються в міжнародному оподаткуванні для боротьби з переміщенням податкової бази за кордон, зазначивши, що Україна реалізує мінімальний стандарт BEPS, що включає чотири з п’ятнадцяти пунктів плану, при цьому вона окреслила плани щодо боротьби з ухилянням від оподаткування, які належить виконати нашій країні в найближчій перспективі, пов’язані з імплементацією конвенції MLI, дія якої в нашій країні почнеться з 1 грудня 2019 року.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик