Поки власники криптовалюти не можуть офіційно легалізувати свої доходи без податкових ризиків — зазначила Оксана Кобзар, Axon Partners

Говорячи про фінансову прозорість доходів фізичних осіб, не можна не визнавати, що сьогодні дохід уже не обмежується класичними джерелами: угоди, заробітна плата, плата за послуги, дивіденди. З появою криптовалюти і токенів дохід від таких платіжних інструментів також усе частіше стає предметом оподаткування. Принаймні цивілізовані держави прагнуть до цього.

Як можна офіційно задекларувати криптовалюти (незалежно від офіційної назви), слухачам Школи податкового права Legal High School розповіла Оксана Кобзар, партнер Axon Partners.

Мета держав у питанні регулювання ринку криптовалюти в тому, щоб, по-перше, утримати використання криптовалюти для відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом; по-друге, попередити відтік капіталів. При цьому країни розуміють, що регулювання криптовалюти потрібне для підтримки інноваційного потенціалу та інвестиційних можливостей цих платіжних інструментів.

Це все, за словами лектора, підтверджує те, що криптовалюта є об’єктом цивільного обороту, хоча чинного законодавства, зокрема норм Цивільного кодексу України, недостатньо для визначення суті цього явища і прав на нього. Унікальність криптовалюти в тому, що вона хоч і є платіжним засобом, але не підкріплена ні золотовалютним запасом, ні гарантіями центробанку, а заснована виключно на договорі учасників ланцюжка.

Оподаткування криптовалюти в Україні також не передбачене, проте такі доходи з’являються в деклараціях чиновників (поки як рухоме майно). Це, на думку лектора, питання часу. За словами пані Кобзар, найбільш точним буде визначення криптовалюти як «інші доходи». Це, хоч і найбільш обтяжена податками категорія, але найменш дискусійна у разі спору з фіскальними органами. Крім того, оскільки дохід від криптовалюти часто є доходом з іноземного джерела, то його треба буде декларувати як «іноземний дохід». Тоді ставка буде визначатися так: 18% податку на дохід і 1,5% військового збору.

У цілому лектор зазначила, що оподаткуванню можуть підлягати операції з криптовалютами у вигляді:

— придбання;

— продажу;

— обміну.

Крім того, можуть бути податкові питання при отриманні криптовалюти у спадок, за договором дарування, як дивіденди або навіть як зарплата.

У будь-якому випадку сьогодні операції з криптовалютами для фізичних осіб мають чимало податкових ризиків, які може розвіяти або поправки до закону, або судова практика.

Завершилася лекція цікавою дискусією про природу криптовалюти, її правову ідентифікацію та перспективи оподаткування, а також про ризики декларування та недекларування таких доходів і витрат.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик