«Поліція повільно реагує на порушення прав на захист» — Андрій Чехонадський, лектор LHS

З лекцією на тему «Порушення права на захист: стаття 374 КК України проти Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» у LHS виступив Андрій Чехонадський, керівник групи претензійно-позовної роботи ПАТ «Рітейл Груп», адвокат.

Що ж можна вважати порушенням права на захист? Стаття 374 Кримінального кодексу України визначає цей злочин так: недопущення або ненадання своєчасно захисника, а також інше грубе порушення права підозрюваного, обвинуваченого на захист, вчинене слідчим, прокурором або суддею.

Що непокоїть у диспозиції цієї норми, звернувся із запитанням до слухачів лектор. На думку адвоката, закон значно звужує коло осіб, яких можна притягнути до кримінальної відповідальності за порушення права на захист. Так, звинуватити в недопущенні або ненаданні захисту можна тільки слідчого, прокурора чи суддю. Лектор наголосив на тому, що в затриманні осіб найчастіше беруть участь представники оперативної групи без участі слідчого, при цьому опера притягнути до відповідальності за статтею 374 КК України неможливо.

Другим недоліком статті 374 КК України Андрій Чехонадський назвав наявність у диспозиції оціночних суджень, таких як «грубе» порушення.

Практики застосування статті 374 КК України практично немає, констатував лектор. Останнім показовим рішенням за цією статтею Андрій Чехонадський назвав рішення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ ще 2013 року. Тоді слідчого було засуджено за підробку протоколів.

Ще одним проблемним питанням порушення прав на захист лектор назвав неналежне повідомлення про підозру, наприклад повна відсутність доказів про повідомлення. Так, пункт «а» частини 3 статті 6 Конвенції передбачає, що кожен обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має право бути негайно і детально поінформованим зрозумілою для нього мовою про характер і причину обвинувачення проти нього. На практиці ця норма далеко не завжди спрацьовує, зазначив лектор

Також Андрій Чехонадський разом із слухачами розглянув ситуативні кейси, обговоривши те, як протистояти порушенню прав адвокатів.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик