Посадових осіб не може бути притягнуто до відповідальності за службовий злочин — Максим Салій

Про тенденції захисту посадових осіб у кримінальних провадженнях слухачам Legal High School розповів Максим Салій, адвокат кримінальної практики та практики White Collar Crime EQUITY. Він наголосив, що Кримінальний процесуальний кодекс України взагалі не містить поняття «посадова особа», хоча таке поняття є в інших законах та підзаконних актах, тож доводиться послуговуватися поняттям «службова особа».

Лектор нагадав, що відповідно до частини 3 статті 18 Кримінального кодексу України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, місцевого самоврядування, на підприємствах, установах чи організаціях посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій. Пункт 1 примітки до статті 364 КК України до службових осіб приписує також керівників державних чи комунальних підприємств.

Опираючись на аналіз судової практики, лектор описав сутність організаційно-розпорядчих обов’язків та організаційно-розпорядчих функцій посадових осіб, наголосивши, що адміністративно-розпорядчі обов’язки — це обов’язки з управління або розпорядження державним, колективним чи приватним майном. Принагідно він навів перелік таких службових осіб.

За словами Максима Салія, більш коректно говорити про посадових осіб лише в органах місцевого самоврядування, адже саме у статтях 1 і 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» міститься визначення та ознаки посадових осіб. При цьому він наголосив, що визначення різниці між термінами вкрай важливе, адже посадові особи виконують інші функції і не можуть бути притягнуті до відповідальності за службовий злочин, а також навів приклад використання цієї обставини у своїй практиці.

Переходячи до теми службових злочинів, лектор навів перелік статей КК України (191, 262, 308), які вважаються корупційними, але водночас є службовими. Також він виділив в окрему категорію злочини у сфері службової діяльності, передбачені статтями 354, 364, 364-1, 366, 367, 368-3 КК України.

Говорячи про відповідальність, лектор наголосив, що, відповідно до його практики, найчастіше до відповідальності притягують у ТОВ, ТДВ — директора, бухгалтера, членів дирекції; в АТ — генерального директора/членів дирекції, голову та членів наглядової ради, голову та членів ревізійної комісії, бухгалтера. Так само він виділив найбільш вразливих осіб у керівництві банку та органу місцевого самоврядування.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик