Практика компенсації збитків через антиконкурентні дії у фокусі уваги Агії Загребельської

Блок «Судовий захист конкуренції» у Legal High School завершила Агія Загребельська, співзасновник «Ліги Антитрасту», державний уповноважений АМКУ у 2015–2019 роках.

Пані Загребельська зазначила, що за статтею 55 Закону України «Про захист економічної конкуренції» всі особи, яким спричинено збитки у зв’язку з порушенням, мають право на її відшкодування. У разі вчинення порушень у вигляді зловживання монопольним становищем або антиконкурентних узгоджених дій (простою мовою «картель») — може мова йти про відшкодування в подвійному розмірі. В Європі здебільшого відшкодування шкоди полягає у відшкодуванні реальної шкоди, яка була спричинена (в одинарному розмірі). У США шкода відшкодовується в потрійному розмірі.

На відшкодування шкоди мають право всі особи, прямі та непрямі споживачі.

Агія Загребельська підкреслила, що першочергово АМКУ має встановити факт порушення законодавства про захист економічної конкуренції та/або недобросовісної конкуренції. Однак є поодинока практика, коли було задоволено позов про відшкодування шкоди в подвійному розмірі у справі, в якій АМКУ не покарав порушника, а закрив справу у зв’язку з виконанням рекомендацій АМКУ.

Найпоширеніший спосіб доведення розміру збитків — експертиза. Проте є випадки розрахунку розміру збитків і без залучення експерта. Одне з останніх «гучних» рішень — «Укррічфлот» отримав рішення про задоволення позову про відшкодування з «Укрзалізниці» суми коштів у розмірі 2 млн грн. Підрахунок відбувався без залучення експерта.

Відшкодування збитків у контексті статті 55 Закону України «Про захист економічної конкуренції» не може поширюватись на моральну шкоду, суди також відмовляють у збільшенні розміру компенсації через інфляцію, подвійну облікову ставку НБУ тощо.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик