Практику АМКУ у сфері протидії зловживанню домінуючим становищем на ринку окреслила партнер ЮФ Aequo Марія Ніжнік

Блок «Захист економічної конкуренції» Legal High School триває. На практиці АМКУ у сфері протидії зловживанню домінуючим становищем на ринку зупинилася Марія Ніжнік, партнер, керівник практики антимонопольного та конкурентного права ЮФ Aequo.

На її думку, передумовами досконалої конкуренції є політика держави, спрямована на те, щоб конкуренція між компаніями відбувалася, а у споживачів був вибір. Обов’язковими є також правила і органи, які реалізують конкурентну політику держави. Пані Ніжнік підкреслює, що має бути потужний орган — конкурентне відомство, яке застосовує всі необхідні механізми, щоб попереджати всі потенційні правопорушення та контролювати правильне правозастосування. Наслідками ефективного правозастосування є добробут споживача та добробут виробника, що включає полегшений вхід/вихід з ринку, умови для зростання, потенціал для залучення інвестицій та економію затрат.

Марія Нижнік підкреслила, що наявність монопольного (домінуючого) становища не є протиправною. Заборонено зловживання монопольним (домінуючим) становищем.

Розрізняють «індивідуальну» та «колективну» монополії. Індивідуальна передбачає те, що на ринку немає конкурентів, а суб’єкт господарювання не зазнає значної конкуренції; частка суб’єкта господарювання на ринку перевищує 35% (якщо він не доведе, що зазнає значної конкуренції), частка на ринку складає 35% або менше, але суб’єкт господарювання не зазнає значної конкуренції.

Зловживання монопольним (домінуючим) становищем регулюється частиною 1 статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», а також частиною 2 статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» (окремі види порушень).

Перелік дій, що містять ознаки порушень, не є вичерпним. У свою чергу, АМКУ досліджує поведінкові фактори.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик