Правові особливості забезпечення фінансування в агросекторі визначила Катерина Чечуліна, CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang

Розпочала роботу Школа банківського та фінансового права Legal High School. У рамках модуля «Фінансування в агросекторі» блоку «Залучення фінансування» про правові особливості забезпечення фінансування в аграрному секторі розповіла Катерина Чечуліна, радник практики банківського права та міжнародних фінансів CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang.

Передекспортне фінансування — це фінансування, яке має чітко визначену мету: виробництво, зберігання, транспортування товарів на експорт. Цей вид фінансування дуже добре підійде для аграрних компаній, оскільки дає доступ до достатнього капіталу в такий період виробничого циклу компанії, коли він особливо необхідний (з урахуванням того, що компанія щорічно витрачає величезні кошти на закупівлю посівного матеріалу та вирощування продукції, а прибуток надходить тільки після збору і реалізації вирощеної продукції). «І це фінансування, яке, так би мовити, ліквідує саме себе», — розповіла спікер і пояснила чому: кошти, надані банком, використовуються для експорту товару, виручка від реалізації якого і буде використана для погашення заборгованості перед банком, тобто виходить замкнене коло обігу грошових коштів і товарів, що не залучає ніякі інші активи, крім фінансованих, які використовуватимуться і для забезпечення кредиту, і є джерелом його погашення. Катерина Чечуліна підкреслила, що це є перевагою і для компанії-позичальника, і для кредиторів.

Сума фінансування, за словами лектора, визначається, виходячи з так званої бази позики, яка включає товари, майнові права за експортними контрактами і контрактом на продаж кінцевим покупцям, кошти на рахунках компанії. Їх загальна вартість за вирахуванням дисконту та існуючої заборгованості і визначатиме доступну суму вибірки кредитних коштів.

Учасниками фінансування можуть виступати: виробник і експортер товарів, торгова компанія, агент з моніторингу, переробний завод, банки-кредитори і кінцеві покупці продукції. Від останніх, зокрема, залежить погашення кредиту: від того, наскільки надійним є покупець, залежить те, наскільки сумлінно і своєчасно він здійснюватиме оплату за поставлений товар позичальнику, а останній, відповідно, погашатиме кредит. Кредитний договір міститиме список кінцевих покупців, яким буде продаватися товар. Саме контракти з цими покупцями братимуться до уваги банком для визначення бази позики.

Спікер зазначила, що бувають ситуації, коли з якихось причин вартості активів, що фінансуються, недостатньо для необхідної позичальнику суми фінансування. У такому разі він може запропонувати інші активи (обладнання, нерухоме майно). Це некласичний варіант передекспортного фінансування, але все ж дозволяє збільшити базу фінансування.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

Кошик