Правильно вибудувана стратегія захисту результату виборів дає змогу зберегти перемогу, незважаючи на протидію конкурентів, — Олексій Корнілов

Про стратегію і тактику оскарження та захисту результатів виборів розповів слухачам Legal High School сертифікований тренер для членів окружних/дільничних виборчих комісій Олексій Корнілов.

Головним на виборах є не просто процес голосування, а захист результатів волевиявлення. І стратегія захисту, перш за все, полягає в тому, щоб представник кандидата був присутнім на кожній виборчій дільниці, оскільки перевага одного кандидата над іншим часто знаходиться на межі соціологічної похибки. Лектор вважає, що захист результату на майбутніх виборах матиме ключове значення, бо різниця між кандидатами в Президенти України складе близько кількох тисяч голосів, тобто по чотири голоси на виборчу дільницю. Таким чином, втрата всього декількох голосів може стати причиною втрати мандата. На минулих парламентських виборах були випадки, коли переможець отримав на 17 бюлетенів більше, ніж його найближчий переслідувач.

«Якщо у вас хороший рейтинг, але недостатньо представників на виборчих дільницях, — результат голосування під загрозою», — підкреслив Олексій Корнілов.

Закон про вибори Президента дає чітку відповідь на питання про формування виборчих комісій. У законі про вибори депутатів Верховної Ради України все набагато складніше: він передбачає, що по два члени комісії отримує кожна фракція парламенту, а решта діляться між представниками політичних партій за дуже складною схемою, розібратися в якій не до снаги навіть деяким юристам. Крім того, виникає проблема кадрового потенціалу для формування комісій, особливо в невеликих населених пунктах. Кандидату в Президенти потрібно 200 представників для окружних комісій. Парламентським партіям таких представників потрібно вже 400. Є небезпека, що в таких населених пунктах у комісіях будуть засідати «легіонери», добре знайомі з методами фальсифікації виборів.

Той, хто отримає більшість у виборчій комісії, отримає можливість «коригувати» результати волевиявлення, наприклад визначати критерії, за якими будуть визнаватися недійсними бюлетені. Спостерігачі на українських виборах мають дещо іншу функцію, ніж в інших країнах, і є придатком до комісії, їхнє завдання — відстежувати порушення і вчасно на них реагувати.

Способи фальсифікації: каруселі — неможливі без більшості в комісії і лояльності правоохоронних органів, тому досить легко можуть бути виявлені. Це ж стосується і видачі бюлетенів за «мертві душі». Щоб спостерігачі могли ефективно виявляти і фіксувати порушення, треба проводити з ними тренінги і заздалегідь готувати бланки документів (актів).

Оскільки всі члени виборчих комісій не можуть бути професійними юристами, лектор вважає, що штаб кандидата повинен сформувати мобільну групу юристів, які будуть оперативно фіксувати порушення за інформацією спостерігачів і їх правильно фіксувати.

Захист результату на рівні окружної комісії здійснюється членом ОВК, довіреною особою кандидата і спостерігачем. Оскільки на рівні округу бюлетені вже не рахують, потрібно обов’язково бути присутнім на всіх засіданнях окружної виборчої комісії і стежити за правильним прийомом протоколів дільничних виборчих дільниць, оформленням протоколів окружної виборчої комісії та іншої документації.

Лектор наголосив, що у разі порушень член комісії повинен не відмовлятися підписувати сфальсифікований протокол (він все одно буде дійсним і без цього підпису), а писати окрему думку, скаргу на дії комісії тощо. Олексій Корнілов на прикладах із власної практики роботи у виборчих кампаніях довів, що правильно вибудувана стратегія захисту результату виборів дає змогу зберегти перемогу, незважаючи на протидію конкурентів.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик